Bill Gates a zločiny proti ľudskosti?

Posudzovaný text sa zaoberá Billom Gatesom a Nadáciou Gatesových kvôlich údajnému “zanedbaniu lekárskej starostlivosti a zločiny proti ľudskosti”. Všetky tieto obvinenia sa točia okolo súčasnej pandémie koronavírusu COVID-19. Gates je obviňovaný z toho, že túto pandémiu predpovedal a v podstate sám vytvoril. Jeho cieľom má byť očkovanie celého obyvateľstva (z čoho by mal plynúť zisk), a taktiež začipovanie čím by získal nad týmito ľuďmi kontrolu.

Keď nedôveryhodný portál zdieľa text z ešte nedôveryhodnejšej stránky

Článok je uverejnený na internetovom portáli badatel.sk, ktorý je iniciatívou konspiratori.sk hodnotený číslom 9,6/10, čím sa v zozname umiestnil na 10. mieste najnedôveryhodnejších stránok. Text nemá uvedeného žiadneho autora. Článok neuvádza žiadne zdroje informácií. V celom texte je jediný link, ktorý však neodkazuje na žiaden zdroj. 

Samotný článok je prekladom textu z ruského portálu strategic-culture.org, ktorý je mediabiasfacktcheckt.org označený ako absolútne nedôveryhodný zdroj, ktorý je extrémne pravicovo zaujatý, šíriaci konšpirácie, nepravdivé informácie a propagandu. Ich texty sú mizerne odzdrojované, často chýbajú akékoľvek odkazy na zdroje ich tvrdení.

Kto sa chce biť, palicu si nájde

Základom daného príspevku je útočenie na Billa Gatesa a snaha o čo najväčšiu diskreditáciu jeho osoby.

Prvou dôležitou udalosťou, ktorá má poukazovať na zločinnosť Billa Gatesa, je „Udalosť 201“. Jednalo sa o 3,5 hodinovú simuláciu uskutočnenú 18. októbra 2019. Tá mala simulovať prepuknutie pandémie koronavírusu, ktorý sa z netopierov presunie na prasatá a následne na ľudí. Epicentrom mala byť Brazília a vírus si mal vyžiadať až 65 miliónov obetí. Táto simulácia mala čo najvernejšie vykresliť priebeh takejto pandémie, ako aj jej dopad na náš svet.

Text teda poukazuje na túto snahu o čo najvernejšie vykreslenie a doslova to uvádza ako dôkaz, že nadácia Billa Gatesa, ktorá Udalosť 201 spoluorganizovala, má priamy podiel na vypuknutí pandémie COVID-19. Jedná sa o jasné prevedenie manipulačnej techniky zvanej interpretácia náhody, kedy subjekt tvrdí, že nič sa nedeje náhodou. 

Keď však vytvoríte tím mimoriadne schopných ľudí, je vysoko pravdepodobné, že simulácia bude mať maximum reálnych prvkov, a preto sa nemožno čudovať, že súčasná situácia je natoľko podobná tej zo simulácie (prepad ekonomík, zníženie cestovania sú logickým úkazom takéhoto stavu). 

Výber ochorenia ako koronavírus a rovnako aj jeho presunu zo zvieraťa na človeka je logickým úkazom vyvodeným z doterajších skúseností, keďže SARS a MERS sú ochorenia koronavírusového typu. Obe sa preniesli zo zvieraťa na človeka. 

Celé toto podozrenie je rovnako scestné ako keby ste pozorovali simuláciu hasičského zásahu. Hasiči požiar uhasia, pričom o pár dní, keď vypukne skutočný požiar, hasičov upodozrievate, že ho sami založili.

Text sa ďalej snaží vydesiť čitateľa informáciou, že britský Pirbright Institute, údajne podporovaný Nadáciou Gatesových, má patent na koronavírus. Je potrebné zdôrazniť, že koronavírus označuje rod vírov. Tých je na svete veľké množstvo. Ak napríklad niekto vytvorí oslabenú sekvenciu vírusu, môže si ju dať patentovať a následne použiť na vytvorenie očkovacej látky. Takýchto patentov na koronavírus je po celom svete nespočet.

Ďalším dôkazom má byť to, že sa Bill Gates objavil v dokumente na Netflixe s názvom ”Explained“, kde v časti “The next Pandemic“, hovorí o mokrých čínskych trhoch, ako o novom ohnisku pandémie. 

Bill Gates však v tejto časti nič také nepovedal. Toto zaznelo z úst ”rozprávača“. Dané tvrdenie však opäť nie je znakom toho, že súčasná pandémia bola naplánovaná. Jedná sa o záver, ktorý je vyvoditeľný na základe dlhodobého pozorovania epidémií, pandémií, vírusových a bakteriálnych mutácií a ich prenosu medzi živočíchmi. Autori by si miesto konšpirovania mali túto krátku 20 minútovú časť opäť pozrieť a počúvať s porozumením.

Nedôveryhodnosť Billa Gatesa vraj posilňuje fakt, že nemá medicínske, či aspoň vysokoškolské vzdelanie, alebo vedeckú hodnosť. Jeho hlavnou náplňou práce však nie je priamo výroba vakcín, ale šírenie osvety a financovanie takýchto výskumov. Samotné výskumy sú priamo vedené špičkovými ľuďmi s dlhodobou praxou.

Článok sa ďalej stavia proti očkovaniu a ako argument vyťahuje kolektívnu imunitu, ktorá ľudstvo chráni po tisícročia. Tá údajná „kolektívna imunita“ nás chránila počas tých tisícročí tak brilantne, že pandémie cholery, moru, týfusu či španielskej chrípky sú iba výmyslami. 

Skutočná kolektívna imunita sa však v modernom svete už nejaký čas vytvára tak, že sa väčšina obyvateľstva dá zaočkovať čím sa minimalizuje, či úplne vytratí infekčnosť mnohých vírusov a baktérií, ktoré bývali až doteraz pre človeka smrteľne nebezpečné.

My konšpirátori nie sme, ale konšpirácie máme radi

Text sa od začiatku s čitateľom zahráva. Niekoľkokrát totiž spomína konšpirácie, konšpirátorov, konšpiračné stránky ako určitý škodlivý jav, ktorý sa pri niektorých udalostiach vyskytuje. Tým sa snáď snaží čitateľa presvedčiť, že daný text do tejto skupiny nepatrí. Ako však ukazuje táto analýza, sami naplňujú snáď všetky kritériá konšpiračného subjektu. 

V niekoľkých prípadoch pritom hneď po upozornení na konšpiráciu sami radia čitateľovi nad danou konšpiráciou premýšľať. Každou ďalšou vetou sa snažia konšpiráciu podporiť.

Základným stavebným kameňom článku je informácia, že na stránke petition.whitehouse.gov (skutočná stránka vytvorená počas prezidentovania Baracka Obamu) je uverejnená petícia, ktorá žiada zvolanie Kongresu z dôvodu vyšetrovania Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov pre „zanedbanie lekárskej starostlivosti a zločiny proti ľudskosti“.

Tú podpísalo už viac ako 600 000 ľudí. Ak sa vraj vyzbiera viac ako 100 000 podpisov za 30 dní, touto témou by sa mal zaoberať samotný Kongres. Tento druh petícií je však podobný tým našim, ktoré poznáme zo stránky peticie.com. 

Petíciu môže vytvoriť ktokoľvek. Hlasovať za petíciu môže taktiež ktokoľvek z celého sveta, pričom si stačí vytvoriť novú e-mailovú adresu, aby mohol človek opätovne hlasovať. Táto manipulácia je tak čiastočným prevedením techniky zvanej zaujatá vzorka.

V texte možno pozorovať aj jav zveličenia menšiny, kedy na základe jednej kritiky od dvojice doktorov úplne spochybňujú Gatesove záujmy a snahy.

V niektorých prípadoch úmyselne zavádzajú a klamú, keď napríklad zamlčiavajú niektoré informácie zo simulácie Udalosť 201, aby sa čo najviac podobala súčasnej pandémii, čím chcú v čitateľovi vzbudiť pocit, že ide o plán (spomínajú tam prenos s netopiera na človeka, pričom v skutočnosti to bolo z netopiera na prasa a až neskôr na človeka; nespomínajú, že epicentrom bola Brazília…). 

Text je zameraný proti osobe Billa Gatesa preto neprekvapujú klamstvá o tom, čo skutočne povedal v spomenutom dokumente na Netflixe.

Audiovizuálna časť

Audiovizuálna časť príspevku je fotka Billa Gatesa počas konferencie. Samotný obrázok nevytvára negatívnu konotáciu.

Záver

Uvedený článok je pomerne jednoduchým, ale účinným manipulačným a dezinfromačným textom, ktorého úspech je postavený na predpoklade, že tak bohatý človek nemôže robiť kroky len za účelom vyššieho dobra, ale za vidinou zisku a kontroly. 

Základnou pohonnou hmotou článku je náhoda a fakt , že určitý predpoklad (založený na základe informácií od najlepších ľudí v odboroch), sa pomerne presne aj naplnil, čím sa jednoznačne preukázalo, že sa jedná o sprisahanie. 

Samotný debunking bol pritom mimoriadne jednoduchý a najväčšou výzvou bola väčšia rozsiahlosť článku. Článok možno jednoznačne prehlásiť za maximálne nedôveryhodný.

Celkové hodnotenie redakcie: 2,4/7


Autor analýzy: Adam Sitko

Editori: Matej Spišák, Peter Dubóczi

Close