#DISINFOVÍRUS

Aká je pravda o koronavíruse?

Svet v súvislosti s koronavírusom čelí nielen pandémii, ale aj infodémii. Na tomto mieste nájdete databázu misinformácií, dezinformácií a hoaxov, ktoré sa objavili v informačnom priestore v súvislosti s novým konoravírusom a taktiež ich faktickú dekonštrukciu a odborné objasnenie. 

Pretrvávajúcou nákazou sa otvára priestor aj pre podkopanie demokratických princípov, polarizáciu spoločnosti a naštiepenie kritického myslenia ako takého. Spoločnosť dnes potrebuje stabilitu v informačnej a kognitívnej bezpečnosti viac, ako kedykoľvek predtým. 

Súčasná krízová situácia vyžaduje zodpovedný prístup. Mnohokrát totiž ide o život.


 • NAKAZENIE KORONAVÍRUSOM NIE JE OBYČAJNÁ CHRÍPKA
  COVID-19 je 2-krát nákazlivejší (2-3 ľudia), ako sezónna chrípka (1,3 človeka) - pri desiatich “kolách” šírenia nákazy chrípka zasiahne len 57 ľudí, kým COVID-19 minimálne 2000 ľudí. U sezónnej chrípky je inkubačná doba 1 deň, u COVID-19 2 až 14 dní, počas ktorých je človek nákazlivý bez toho, aby o tom vedel. Sezónna chrípka má väčšinou veľmi mierny priebeh a hospitalizáciu potrebuje len okolo 2 % nakazených. U COVID-19 je hospitalizácia nutná u 20-31 % prípadov. Z doterajšieho priebehu to vyzerá, že úmrtnosť na COVID-19 je okolo 6,9 % (k 23. aprílu 2020), kým u sezónnej chrípky len okolo 0,1 %. Proti chrípke existuje vakcína a funkčná liečba, proti COVID-19 zatiaľ ani jedno. Mnoho ľudí má už voči sezónnej chrípke vyvinutú imunitu, či už vďaka očkovaniu, alebo jej prekonaniu v minulosti. Keďže COVID-19 je novu chorobou, imunitu
  ešte nikto nemá vybudovanú, čo vedie k výrazne vyššej nákazlivosti.
 • POČET ÚMRTÍ NA KORONAVÍRUS NIE JE ZANEDBATEĽNÝ
  V prípade epidémie COVID-19 WHO k 23. aprílu 2020 uvádza celosvetovú smrtnosť 6,9 %. K 30. marcu 2020 to bolo 4,8 %, k 29. februáru 3,4 %, ku koncu januára 2,2 % - má teda rastúcu tendenciu. Vírus sa začal vo veľkom šíriť len nedávno - mnoho ľudí momentálne čelí nákaze a nevieme, koľko z nich jej podľahne. Letalita pri pandémii prasacej chrípky roku 2009 bola 0,02 %, u sezónnej chrípky sa v priemere pohybuje pod hranicou 0,1 %. Na druhej strane, smrtnosť počas epidémie SARS v roku 2002 bola 9,6 % a u epidémie MERS, trvajúcej od roku 2012, až 34,4 %. Nedá sa však povedať, že je úmrtnosť nového koronavírusu zanedbateľná.
 • ZĽAHČOVANIU SITUÁCIE DOPOMÁHA PARADOX PREVENCIE
  Video, ktoré poukazovalo na “prázdnu” nemocnicu v Berlíne je dôkazom paradoxu prevencie. Ľudia totiž vidia poloprázdne nemocnice a preto si myslia, že vláda a médiá preháňajú či vyslovene klamú. Neuvedomujú si však, že tak priaznivý stav je výsledkom práve prísnych a rýchlo prijatých opatrení, a nie neškodnosti či neexistencie ochorenia. Mnohé nemocnice sú pritom poloprázdne aj z dôvodu, že vo všeobecnosti sú pozastavené iné úkony. Mnohé nemocnice, ako napríklad Charité zo spomínaného videa, sú vyčlenené len pre ľudí s ochorením COVID-19.
 • COVID-19 MÁ INDIVIDUÁLNY PRIEBEH A TRVANIE
  Nákaza COVID-19 nemá u rozličných pacientov uniformný priebeh a trvanie. Inkubačná doba vírusu je 2 až 14 dní. Prvé symptómy sa zväčša začnú vyskytovať počas 5. alebo 6. dňa, no existujú výnimky. Počas prvého týždňa po ich prejavení je človek najviac nákazlivý. U väčšiny pacientov príznaky do týždňa odoznejú. Pri závažnejších prípadoch však môžu trvať aj dlhšie, so zhoršujúcou sa tendenciou. Vyskytli sa aj prípady ľudí, ktorí nákazu prekonali celkom bez symptómov.
 • KOMBINÁCIA PRÍZNAKOV HNEĎ NEZNAMENÁ KORONU
  COVID-19 sa prejavuje rôznymi symptómami u rôznych ľudí. Jeho prítomnosť možno potvrdiť jedine laboratórnym vyšetrením, ktoré vyvracia domnienku o tom, čo jednotlivé indikátory znamenajú. U väčšiny ľudí sa prejavia len mierne príznaky, avšak typickými príznakmi COVID-19 sú: zvýšená teplota a horúčka sprevádzané suchým, neprestávajúcim kašľom. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR sú sprievodnými príznakmi COVID-19: horúčka nad 38°C; kašeľ; sťažené dýchanie; bolesť svalov; bolesť hlavy; únava; malátnosť a strata čuchu a chuti. Nijaký príznak však sám o sebe nepotvrdzuje COVID-19.
 • TEPLÉ NÁPOJE A PITIE VODY KORONAVÍRUS NEZABIJÚ
  Pitie teplých tekutín je nepomáha predchádzať či liečiť COVID-19. Pre kardiakov je dokonca nebezpečné, nadmerný príjem tekutín by mohol viesť k zlyhaniu ich organizmu (napr. horšie dýchanie či opuch nôh). Škodlivým úkonom môže byť aj pravidelné kloktanie slanou vodou. Môže dôjsť k podráždeniu hrtanu a hltanu, kde sa na sliznicu rýchlejšie prichytia bacily. Riziko nakazenia koronavírusom sa tak zvýši. Pred nákazou neochráni ani "spláchnutie" častíc vírusu, ktoré môžu ostať v tele živé. Navyše, tieto častice sa nevyskytujú iba v hrdle.
 • MÄTOVÝ ČAJ NIE JE LIEK ANI PREVENCIA COVID-19
  Účinky meflochínu, ktorý obsahuje mäta prieporná, voči COVID-19 neboli potvrdené žiadnou vedeckou štúdiou. Tvrdiť, že užívanie akejkoľvek látky zaručene predíde zápalu pľúc je prinajmenšom veľmi odvážne. Mäta sa používa ako tradičný rastlinný liek na problémy s trávením (nadúvanie), na zvýšenie vylučovania tráviacich štiav, zvonku proti svrbeniu. Žiaden prípravok z mäty však nedokáže ovplyvniť vstup koronavírusu do buniek. Silice, ktoré mäta obsahuje, sú vo vode nerozpustné, čiže ich vylúhovanie je minimálne. Pri vysokej teplote rýchlo vyprchajú, takže zalievanie vriacou vodou ešte viac znižuje množstvo, ktoré je do čaju prepustené.
 • NÁVŠTEVY PRÍRODY SA S IZOLÁCIOU NEVYLUČUJÚ
  Platí, že nákaza sa najefektívnejšie zastaví izoláciou, respektíve zotrvaním doma - je však potrebné postaviť sa k problému s rozumom. Princípom karantény je obmedziť medziľudský kontakt, nie uväzniť človeka vo svojom domove. Koronavírus sa šíri aj medzi inými živočíšnymi druhmi, avšak doposiaľ nebolo potvrdené, že by domáce zvieratá predstavovali nebezpečenstvo. Cieľom opatrení by však malo byť aj zabezpečenie zdravého imunitného systému. Pohyb v prírode (mimo ľudí, s ktorými sa nedostávame do kontaktu v domácnosti) je vítaný. Nedostatok vitamínu D môže totiž viesť k nedostatočnej imunitnej odpovedi. Je ho preto vhodné dopĺňať, napríklad zo slnečného žiarenia. Vitamín D je však potrebné vnímať ako formu prevencie, nie ako formu liečby. Ak idete do prírody na miesta mimo ľudí, rúško nie je potrebné. Dávajte pozor na eventuálne zvlhčenie, ktoré vedie k strate jeho funkcií.
 • NEDÁ SA URČIŤ, KOĽKO ĽUDÍ MUSÍ OSTAŤ V IZOLÁCII
  Nie je možné tvrdiť, že koronavírus bude možné eradikovať len v prípade, že v dobrovoľnej izolácii zostane 90% svetovej populácie. Nedá sa určiť presná hranica percenta izolovanej populácie potrebná na zastavenie nového koronavírusu. Miera izolácie zároveň nie je jediný faktor, ktorý ovplyvňuje jeho šírenie. Taktiež nie je možné určiť, pri koľkých percentách ekonomika skolabuje. Napokon, nedá sa povedať, aký podiel populácie je v súčasnosti v domácej izolácii.
 • TRVÁCNOSŤ IMUNITY VOČI KORONE JE OTÁZNA
  Prípady ľudí, ktorí boli po vyliečení znovu infikovaní koronavírusom, sa objavili v Číne, Japonsku či Kórei. Za týmito prípadmi môžu byť rozličné príčiny, napr. chybné pôvodné výsledky testov či pozostatky pôvodnej infekcie. Virológovia sa stále snažia určiť, či títo pacienti boli naozaj znovu infikovaní alebo „len“ tzv. reaktivovaní. Opätovné nakazenie sa COVID-19 je pomerne vzácne a ľudia si zvyknú po prekonaní nákazy vybudovať aspoň krátkodobú imunitu. Jej presný mechanizmus však nie je známy a zatiaľ nie je možné predpokladať, ako dlho pretrvá a či môže trvať roky.
 • IBUPROFEN NEZHORŠUJE PRIEBEH COVID-19
  Pred rizikom užívania ibuprofenu varoval francúzsky minister zdravotníctva, ktorý sa odvolával na úvahu výskumníkov z univerzít v Solúne a Bazileji publikovanú v časopise Lancet Respiratory Medicine. Autori sa však od záverov, že protizápalová látka v ibuprofene priťažuje pacientom s koronavírusom dištancovali. Tiež Európska lieková agentúra a WHO vyhlásili, že neexistuje žiadny dôvod prestať liečiť horúčku v domácich podmienkach ibuprofenom. Ibuprofen predstavuje pri rešpektovaní indikácií bezpečný variant liečby symptómov COVID-19. Existujú štúdie, ktoré popisujú horší priebeh respiračných infekcií pri užívaní ibuprofenu, v prípade COVID-19 však táto téza nebola dokázaná.
 • ANTIBIOTIKÁ NA KORONAVÍRUS NEFUNGUJÚ
  Antibiotika fungujú proti baktériám, nie proti vírusom. Nemali by sa využívať ako prostriedok liečby alebo prevencie nákazy koronavírusom. Antibiotiká sa v prípade COVID-19 používajú na liečbu súbežných bakteriálnych infekcií.
 • PITIE TONIKU JE PROTI KORONAVÍRUSU NEÚČINNÉ
  Ako jedna z možností liečby COVID-19 sa testuje hydroxychlorochín - antimalarická a pokročilá syntetická forma chinínu. Množstvo chinínu v tonikovej vode je však príliš nízke, aby malo akýkoľvek lekársky účinok. Toniková voda obsahuje iba približne 83 mg chinínu na liter, čo je výrazne menej ako býva v terapeutických dávkach chinínových tabliet, ktoré obsahujú 500 až 1000 mg chinínu. Naopak, takto vysoké dávky môžu byť nebezpečné a viesť k anémii a oslabeniu kostí. Zdraví ani chorí s ľahkým priebehom ochorenia by taktiež nemali skúšať kombinovanie dávky chinínu a zinku. Túto metódu pri vážnych prípadoch ochorenia skúša doktor Anthony Cardill, sám ale varuje pred jej vedľajšími účinkami.
 • ZINOK NIE JE POTVRDENÝM LIEČIVOM COVID-19
  Zinok sa dáva do súvisu s liečbou bežnej nádchy. Existuje zopár štúdií, ktoré popísali kratšiu dobu trvania nádchy u tých, ktorým bol suplementovaný zinok. Je síce pravda, že bežné koronavírusy sú častí pôvodcovia nádchy, prebrať však tieto závery z jedného ochorenia na druhé, ktoré je spôsobené úplne iným vírusom, len preto, že vírusy sú v rovnakej skupine, je nezmysel. neexistujú nijaké štúdie, ktoré by potvrdzovali terapeutický efekt zinku v liečbe COVID-19.
 • SOĽNÝ ROZTOK NIE JE PREVENCIOU VOČI COVID-19
  Výplachy nosa soľným roztokom pomáhajú pri zmiernení symptómov chrípky alebo nádchy, neexistuje ale žiaden dôkaz, že by táto metóda bola akokoľvek účinná proti COVID-19. Neexistuje žiaden podklad pre tvrdenie, že by koronavírus pred migráciou do pľúc zotrvával v dutinách. Efektivita soľných roztokov proti chorobám, ako napr. nádcha, spočíva v tom, že zvlhčujú nosovú dutinu a vyplavujú hlien. To nemá žiaden vplyv na respiračné ochorenia ako COVID-19. Nádoby používané na vyplachovanie nosa navyše môžu obsahovať vírus a zvyšujú tým riziko nákazy.
 • KORONAVÍRUS SA PITNOU VODOU NEPRENÁŠA
  Na základe stanoviska WHO skúseností z epidémií z posledných rokov a spôsobu zásobovania pitnou vodou na Slovensku (dominantné využívanie podzemných zdrojov) nie je potrebné mať obavy z požívania pitnej vody z verejných vodovodov. Rovnako nie je nutné pristupovať k osobitným opatreniam – napríklad k zvyšovaniu dezinfekcie pitnej vody nad rámec doterajších kritérií Ministerstva zdravotníctva SR. COVID-19 sa prenáša kvapôčkovou infekciou, kontaminácia pitnej vody je preto nepravdepodobná.
 • PROTI KORONE SA UV LAMPY NEODPORÚČAJÚ
  UVC, najmenej bežný typ UV žiarenia, dokáže zlikvidovať iné typy koronavírusov, ako napr. SARS, tým, že poškodzuje štruktúru jeho genetického materiálu a zabraňuje mu v replikácii. Zatiaľ neexistuje výskum, ktorý by potvrdzoval podobný účinok u SARS-COV-2. UVC nie je vhodné pre široké používanie. Behom sekúnd môže spôsobiť popálenie kože, poškodenie zraku a je potenciálne karcinogénne. Iné zdroje poukazujú na to, že väčšina týchto rizík je skôr krátkodobá, napriek tomu sa používanie UVC neodporúča. Efekt UVC žiarenia pre likvidáciu určitých druhov koronavírusov je preukázaný a nemocnice ho používajú na sterilizáciu. Kľúčom ale zostáva nutnosť profesionálneho zaobchádzania.
 • FÉNOVANIE HRDLA KORONAVÍRUS NEVYŽENIE
  WHO pripomína, že sa COVID-19 šíri a prenáša aj v horúcom a vlhkom prostredí. Kľúčovým by pre nás malo byť zabrániť vírusu dostať sa do tela, fúkanie horúceho vzduchu z fénu na vlasy do hrdla či nosa nezabije koronavírus, keďže je pevne pripojený k sliznici. Fénovanie očí, nosa alebo hrdla si by mohlo spôsobiť povrchové poškodenie očí, nosných dutín alebo ústnej sliznice. Lekári upozorňujú, že suché, podráždené oči či nosové kanáliky spôsobujú náchylnosť na akúkoľvek infekciu dýchacích ciest. Horúci vzduch môže tiež viesť k popáleninám kože. WHO ako prevenciu odporúča pravidelné umývanie rúk a dodržiavanie vzdialenosti od ľudí aspoň 1 m.
 • TEPELNÉ SKENERY NEMUSIA ODHALIŤ NAKAZENÉHO
  Tepelné skenery sú efektívne pri detekcii ľudí, u ktorých sa prejavuje horúčka kvôli infekcii COVID-19. Zvýšená teplota je však iba jeden z príznakov nového koronavírusu. Skenery nemôžu odhaliť ľudí, ktorí sú nakazení a neobjavil sa u nich príznak horúčky. Príznaky vírusu sa zväčša rozvíjajú v čase 2 až 10 dní.
 • KOLEKTÍVNA IMUNITA SA NEBUDUJE NAKAZENÍM POPULÁCIE
  Zadržovaním a izoláciou nebránime vývinu kolektívnej imunity a nepredlžujeme pandémiu. Kolektívna imunita je definovaná ako situácia, kedy bol dostatok ľudí v určitej komunite zaočkovaný proti určitej chorobe, čo jej sťažuje šírenie sa na ľudí, ktorí ešte zaočkovaní neboli. Nie je pravda, že dovolenie nakazenia všeobecnej populácie je bezpečným spôsobom vybudovania kolektívnej imunity. Kolektívna imunita nie je stratégia či cieľ, ale vedecký koncept. Cieľom spoločnosti a vlád je ochrana života pomocou zadržovania, odďaľovania, výskumu a zmierňovania dopadu vírusu.
 • NA COVID-19 NEEXISTUJE DOMÁCI DYCHOVÝ TEST
  Zadržanie dychu na 10 sekúnd bez zakašľania neznamená, že človek v tele nemá vírus. Test na COVID-19 vedia spraviť len v nemocniciach či špecializovaných laboratóriách. Žiaden domáci dychový test nepotvrdí, či človek je alebo nie je nakazený. Zároveň platí, že nakazený človek nemusí mať nijaké príznaky, ani problémy s dýchaním. Taktiež platí, že kašeľ a dýchacie problémy sa môžu vyskytnúť aj pri inej chorobe - napríklad bežnej chrípke.
 • LIEČBA KORONY KMEŇOVÝMI BUNKAMI NIE JE POTVRDENÁ
  Liečba kmeňovými bunkami sa použila napríklad proti vtáčej chrípke H7N9 a testuje sa aj pri ochorení COVID-19. Pri pacientoch s COVID-19 by sa mala podávať infúzia prírodných buniek, ktoré sú súčasťou prirodzeného imunitného systému a kmeňové bunky by tak mohli revitalizovať bunky v tele. Príkladom je pacientka, ktorá dostala tri injekcie kmeňových buniek a po dosiahnutí určitého pokroku jej bola podaná ďalšia injekcia - nezaznamenala žiadne vedľajšie účinky a koronavírus prekonala. Napriek tomu klinické vedecké pokusy vyžadujú určitý čas a bezpečnosť pacientov sa nesmie ohroziť tým, že sa im poskytne neoverená liečba.
 • ŽIADNE DETI NA VAKCÍNU PROTI COVID-19 NEZOMRELI
  Podľa informácií WHO žiadna vakcína či špecifický liek na COVID-19 momentálne neexistuje. Hovorkyňa senegalského ministerstva zdravotníctva správu o smrti 7 detí označila za jednoznačne falošnú správu. Rovnako uistila verejnosť, že aj keď žiadna vakcína neexistuje, v Dakare funguje tím odborníkov, ktorí sa snažia vytvoriť a certifikovať vakcínu podľa stanoveného postupu. Tím z Institut Pasteur (lekársky výskumný ústav) prisľúbil úplnú transparentnosť vo svojich zisteniach.
 • NOVÝ VÍRUS POCHÁDZA Z ČÍNSKEHO WU-CHANU
  Nový koronavírus má svoj pôvod v čínskom meste Wu-chan. O jeho prenose na človeka na miestnom trhu so zvieratami vedeli čínske autority od 27. decembra 2019. Čínsky režim umožnil, aby sa za pár týždňov vírus nekontrolovateľne rozšíril do celého sveta. Po rozšírení vírusu sa snažili niektorí aktéri hodiť vinu na iné štáty - USA či Izrael.
 • V TALIANSKU SA PRVÝ PRÍPAD COVID-19 OBJAVIL V JANUÁRI
  Prvý oficiálny prípad v Taliansku sa objavil 31. januára 2020 - išlo o dvoch čínskych turistov v Ríme. Prvý lokálny (taliansky) pacient bol diagnostikovaný 21. februára. Je však možné, že vírus bol v Taliansku už počas januára. Skorší výskyt vírusu v Taliansku je nepravdepodobný aj podľa štúdií. Avšak prvý prípad COVID-19 v Číne môže byť dohľadaný až ku 17. novembru 2019.
 • KORONAVÍRUS NIE JE BIOLOGICKÁ ZBRAŇ
  Teórie o umelom pôvode vírusu však nemajú žiaden faktuálny základ. Možnosť, že vírus bol umelo vytvorený, je nepravdepodobná, keďže modifikáciu genetickými nástrojmi by bolo možné spätne detegovať. Laboratórnu manipuláciu ako potenciálny pôvod pre SARS-CoV-2 vylučujú silné mutácie v RBD časti S-proteínu a jeho osobitná molekulárna štruktúra. Teóriu o biologickej zbrani vyvracia aj fakt, že vírus ako taký zasiahol všetky strany potenciáleho konfliktu a taktiež neexistuje agresor, ktorý by z jeho použitia profitoval.
 • COVID-19 NIE JE BIOLOGICKOU ZBRAŇOU NATO
  Napriek mnohým konšpiráciám, ktoré ukazujú na rôznych “vinníkov” stojacich za vytvorením COVIDu ako biologickej zbrane, WHO aj ďalší vedci opakovane uisťujú, že sa jedná o vírus prírodného pôvodu, ktorý vznikol mutáciou bežnejšieho vírusu. Umelo vytvorené vírusy by navyše nemali dosahovať takýchto celosvetových rozmerov a mali by byť strategicky územne obmedzené. Aj keby bol vírus vytvorený v laboratóriu ako zbraň, tak by nebolo práve najlepšou taktikou ho rozšíriť celosvetovo a ohroziť tak aj vlastné záujmy.
 • COVID-19 NIE JE ANI ČÍNSKA BIOLOGICKÁ ZBRAŇ
  Podľa výskumov je vysoko pravdepodobné, že COVID-19 má prírodný charakter a nebol vytvorený umelo. Ak by niekto chcel vytvoriť nový koronavírus ako patogén, musel by ho vytvoriť z molekulárnej štruktúry vírusu, o ktorom sa vie, že spôsobuje ochorenie. Silné mutácie v RBD časti S-proteínu a jeho osobitnej molekulárnej štruktúry však vylučujú laboratórnu manipuláciu ako potenciálny pôvod pre SARS-CoV-2. Podobné dezinformácie o laboratórnom pôvode vírusu sa pritom objavovali aj pri vírusoch SARSu a MERSu. V oboch prípadoch sa však potvrdil prírodný pôvod.
 • COVID NIE JE CHINESE ORIGINATED VIRAL INFECTIOUS DISEASE
  Skratka COVID neznamená Chinese Originated Viral Infectious Disease (v preklade: vírusové infekčné ochorenie čínskeho pôvodu). Číslo 19 rovnako neoznačuje v poradí 19. vírus, ktorý mal vzísť z Číny. Co- znamená Corona (korona). Vi- znamená Virus (vírus). D- znamená Disease (ochorenie). Číslo 19- znamená rok kedy sa ochorenie objavilo, čiže v roku 2019. WHO dodáva, že s ďalšími organizáciami sa snažili nájsť názov, ktorý sa nevzťahuje na zemepisnú polohu, zviera, jednotlivca alebo skupinu ľudí a zároveň je vysloviteľný a súvisiaci s daným ochorením. Mať pre ochorenie názov je dôležité aby sa zamedzilo používaniu iných názvov, ktoré môžu byť nepresné alebo stigmatizujúce.
 • KORONA NEMÁ PÔVOD V PERMAFROSTE
  Koronavírus nie je začiatkom boja s nákazami, ktoré boli po stáročia zachované v sibírskom permafroste a vďaka globálnemu otepľovaniu sa teraz dostávajú na povrch. Ide o ničím nepodloženú špekuláciu. Pôvod samotného COVID-19 nemá s permafrostom nič spoločné. Teoreticky je možné, že sa objaví choroba, čakajúca v ľade tisícky rokov, teoreticky je však aj možné, že nás zajtra navštívia ufoni.
 • KORONAVÍRUS SA NEŠÍRI POMOCOU 5G SIETÍ
  Neexistuje vedecký dôkaz, ktorý by preukázal vplyv elektronických signálov na ľudský imunitný systém alebo na štruktúru DNA. Rádiové vlny 5G sietí nie sú ionizujúce, čo znamená, že nepoškodzujú DNA vo vnútri buniek, ako to dokážu röntgenové lúče, gama lúče a UV lúče. Dávno pred vypuknutím pandémie túto technológiu testovali aj iné krajiny, napr. Južná Kórea. Faktom ostáva, že COVID-19 je kvapôčkový vírus, ktorý sa prenáša kašľom, kýchaním či dotykom kontaminovaného povrchu,
 • EÚ NEZNEUŽÍVA KRÍZU NA PODPORU INVÁZIE MIGRANTOV
  Program kritizovaný europoslancom Milanom Uhríkom nie je určený na sťahovanie migrantov do Európy, ale pre uvoľnenie humanitárnej situácie v gréckych táboroch. Pred nákazou ochraňuje nielen migrantov, ale aj gréckych občanov, a to znižovaním koncentrácie ľudí v potenciálnych ohniskách nákazy. Do programu sú vyberané predovšetkým ohrozené skupiny (deti, starí, chorí) - z nich bude neskôr len časť presunutá do iných štátov EÚ, ktoré sa už predtým dobrovoľne prihlásili k ich prijatiu. V súčasnosti je na presun pripravených 1600 maloletých bez sprievodu, v budúcnosti by malo ísť o ďalších 2000 prípadov - nie o desaťtisíce či státisíce. Ďalšou úlohou je vrátiť migrantov späť do ich domoviny, na ktorú EÚ v rámci daného programu vyčlenila 10 miliónov. V polovici marca EÚ odsúhlasila príspevok do výšky 2000€ na osobu za účelom podpory návratu a reintegrácie ekonomických migrantov v ich domovských štátoch. Vlaňajší rozpočet Frontexu bol viac než 330 miliónov. Program ESTIA na konci roka 2018 dostal len niečo cez 190 miliónov. Migranti taktiež nebudú ubytovaní v žiadnych luxusných hoteloch, ale v takých zariadeniach, ktoré si budú môcť dovoliť na základe príspevku - v prepočte 1500€ na osobu. Celková čiastka je potom len zanedbateľným percentom oproti záchrannému zdravotníckemu mechanizmu EÚ, ktorý pre členské štáty činí 3 miliardy.
 • KRÍZA NEUMOŽŇUJE BANKÁM BRAŤ ĽUĎOM PENIAZE
  Charta základných práv EÚ, hlava II, článok 17 stanovuje, že nikto nesmie byť zbavený svojho legálne získaného majetku, s výnimkou potreby verejného záujmu za podmienok zodpovedajúcich kompenzácii. Nejedná sa o šikanu európskych občanov zo strany Bruselu, toto právo je bežnou súčasťou všetkých ústav členských štátov. Článok ďalej stanovuje, že EÚ nebude nijako zasahovať do práva štátu vo výkone tohto práva. Banky samotné nemajú nárok zabaviť alebo zmraziť legálne nadobudnutý majetok okrem špecifických prípadov, kedy je vlastník úspor napríklad pozadu so splátkami.
 • BANKY POČAS KRÍZY POMÁHAJÚ PREDOVŠETKÝM KLIENTOM
  Fyzické osoby, živnostníci a malé a stredné podniky do 250 zamestnancov môžu požiadať o odklad splátok hypoték, úverov na bývanie a spotrebných úverov a to až na 9 mesiacov. Ministerstvo hospodárstva SR vložilo do projektu Antikorona prostredníctvom Slovak Investment Holdingu (SIH) 338 miliónov eur, banky by mohli po doplnení vlastnými zdrojmi poskytnúť až 845 miliónov eur. Klient počas odkladu splátok nebude musieť platiť anuitnú splátku, teda úroky a istinu. Banky sa tiež zaviazali, že odklad splátok kvôli koronavírusu nebude mať vplyv na budúce žiadosti klienta a klient pre poskytnutie budúcich úverov nebude posudzovaný ako rizikový. Klienti majú pri neschopnosti splácania úveru okrem odkladu splátok na výber aj iné možnosti, napríklad predĺženie lehoty splatnosti úveru alebo refinancovanie.
 • COVID-19 NESLÚŽI NA POLOŽENIE ZÁPADNÝCH EKONOMÍK
  Taliansko a Grécko sa stále nedokázali spamätať z finančnej krízy 2008. Slabá štruktúra talianskej ekonomiky je založená na menších až stredných podnikoch, ktoré vykazujú nižší výkon. Krajina je pozadu s modernizáciou, so vzdelávacím systémom a výcvikom nových pracovníkov. Grécka kríza bola zase dôsledkom nedostatočnej transparentnosti, zlej fiškálnej politiky a vysokého dlhu (národného i súkromného). Ekonomické problémy týchto krajín nie sú umelo vykonštruované. Nemecko pôvodne zakázalo export zdravotných pomôcok, krátko nato však Berlín prisľúbil zaslanie miliónu rúšok do Talianska. K tomuto úsiliu sa pridalo aj Francúzsko. EÚ môže byť zásadnou kvôli potrebe koordinácie krízového riadenia, distribúcie pomôcok a pod. Jej rozpad by pritom nijako neprospel "bruselským byrokratom", ktorí sa, podľa špekulácií, na konšpirácii podieľajú.
 • USA NEČAKÁ V DÔSLEDKU KORONY KOLAPS
  Ide o ničím nepodloženú špekuláciu. Ako ostatné krajiny USA čelia prudkému skoku v nezamestnanosti či stagnácii v oblasti ekonomiky zameranej na služby. No vzhľadom na to, že pred koronakrízou bola ekonomika USA v dobrej forme, ekonómovia očakávajú, že jej spamätanie sa by nemalo byť až tak ťažké. Podniky a prevádzky sa navyše začínajú postupne otvárať a ku koncu leta by už mali byť obmedzenia minimálne, čo ekonomike určite neuškodí. Tiež je dôležité uvedomiť si, že aktuálna kríza stále nedosahuje úroveň dopadov, ktoré na USA mala hospodárska kríza v rokoch 2007 až 2009.
 • ZA KORONU NEMÔŽU ZMOBILIZOVANÍ LIBERÁLI
  Neexistuje žiaden dôkaz o tom, že prví infikovaní docestovali na Slovensko s cieľom voliť. Rovnako nič nenaznačuje tomu, že by išlo výhradne o voličov liberálnych strán. Ide o špekuláciu, ktorá zbytočne vyvoláva negatívne emócie a polarizuje spoločnosť. a nákazu koronavírusu nemôže žiadna konkrétna skupina ľudí ani jednotlivec.
 • COVID-19 NIE JE ELITAMI VYTVORENÁ ILÚZIA
  Koronavírus nie je umelo vytvorený, ale vznikol na základe prirodzenej mutácie. Napriek tomu, že výskumy naznačujú existenciu dvoch typov koronavírusu, rozdiely medzi nimi neznamenajú žiadnu výraznú zmenu v správaní vírusu. Neexistujú ani dôkazy, že by sa jeden typ vyskytoval v jednom regióne viac či menej. Vyššia miera úmrtí pramení z iných dôvodov - od horšieho stavu zdravotníctva a oslabené ekonomiky až po metodiku počítania úmrtí/infikovaných. Karanténa nie je nástrojom pre zavedenie nového poriadku - má zmierniť nápor na nemocnice, aby mali stále dostatočné kapacity pre starostlivosť o nakazených.
 • CELOSVETOVÝ PRIEBEH PANDÉMIE NIE JE NAPLÁNOVANÝ
  Vírus, ktorý sa prenáša ľudským kontaktom, nejde len tak kontrolovať a “regulovať” podľa rozmyslu. Zároveň nie je pravda, že by pandémia rovnomerne prebiehala či ustupovala po celom svete. Aj vďaka skorým a výrazným opatreniam štáty V4 patria k najmenej zasiahnutým, kým krajiny ako Spojené kráľovstvo či USA, ktoré dlho odmietali pristúpiť k podobným opatreniam, majú omnoho vyššie čísla nakazených aj úmrtí, aj v prepočte na celkové obyvateľstvo. Kým v Európe je nákazlivosť na ústupe vďaka preventívnym opatreniam - hoc stále s veľkými rozdielmi medzi krajinami - počty nakazených výrazne stúpajú v krajinách Latinskej Ameriky, v Severnej Amerike a Rusku.
 • KORONAKRÍZA NESLÚŽI NA ZRUŠENIE TRADIČNEJ RODINY
  Dezinformátori prekrútili tvrdenia Sophie Lewis z Open Democracy a vykresľujú ju ako pomätenú komunistickú feministku, ktorá využíva pandémiu, aby zrušila tradičnú rodinu. Článok pritom upozorňoval na riziká, ktoré môže dlhodobá domáca izolácia prinášať, ako napr. zvýšená miera domáceho násilia, upevňovanie stereotypov, či nemožnosť niektorých ľudí sa uchýliť do bezpečného domova. Open Democracy je rešpektovaná organizácia, ktorá bojuje za práva marginalizovaných skupín. Jej portál produkuje kvalitné, faktické a adekvátne ozdrojované publikácie. Nie je pravdou, že chce rozpustiť tradičné rodiny, či inak zneužívať súčasnú pandémiu.
 • MIMOVLÁDKY POČAS KRÍZY POMÁHAJÚ
  Na Slovensku funguje mnoho mimovládnych organizácií, ktoré počas koronakrízy pomáhajú. Ich dehonestácia v časoch, kedy svojimi možnosťami dopĺňajú štát, je nemiestnym a nespravodlivým očierňovaním. ZavretáŠkola pomáha s výučbou detí doma. Karpatská nadácia otvorila grantovú výzvu pre podporu vzdelávacích aktivít zraniteľných a znevýhodnených skupín. CKO pomáha v sociálne vylúčených lokalitách, pomáha so zháňaním ochranných pomôcok, pomáha obyvateľom, ktorí si nemôžu sami nakúpiť a pod. STOPA Slovensko pomáha bezdomovcom a ľuďom, ktorí nemajú domov a žijú v horších hygienických podmienkach... A oveľa viac.
 • AMERIČANIA PRED PANDÉMIOU NEUTEKAJÚ NA MESIAC
  Nábor nových astronautov/-iek je súčasťou programu NASA s názvom Artemis. Začiatok tejto misie siaha do roku 2017, a teda dávno pred prvú zmienku o novom koronavíruse. Hlavnou úlohou tohto programu je dostať ľudí opäť na Mesiac a neskôr aj na Mars. Obrovské množstvo uchádzačov nie je ničím prekvapujúcim. S tak veľkými počtami žiadostí sa NASA stretáva bežne.
 • COVID-19 ČLOVEK NEVYLEŽÍ ZA 2-3 DNI
  Priemerná inkubačná doba je 5 až 6 dní, môže ale trvať až 14 dní. Symptómy pri ľahkom priebehu ochorenia potom trvajú priemerne dva týždne, pri ťažších prípadoch to môže byť aj dlhšie. Vírus následne môže prežiť v tele až 37 dní.
 • RÚŠKA A RESPIRÁTORY NEOHROZUJÚ ZDRAVIE
  Keby sme sa držali tejto teórie, nebolo by možné ani dýchanie z úst do úst. Rúška sú účinné pri zachytávaní kvapôčok, čo je hlavnou cestou prenosu koronavírusu. Jednorazové alebo látkové rúško chráni pred infekčnými chorobami najmä ostatných, keďže sa kvapôčkové vírusy nešíria ďalej. Respirátor s filtrom zabraňuje vstupu vírusu do dýchacích ciest. Niektoré štúdie odhadujú zhruba päťnásobnú ochranu v porovnaní s človekom, ktorý rúško nenosí. Podľa odborníkov je rúško počas pandémie koronavírusu symbolom zodpovedného prístupu.
 • RÚŠKO ČASOM MÔŽE STRATIŤ ÚČINNOSŤ
  Rúško má svoj zmysel a plní svoju funkciu, ale musia sa dodržiavať pravidlá jeho používania: pred nasadením si umyte ruky, pri nasádzaní sa riaďte pokynmi výrobcu, rúško nasádzajte pomocou šnúrok, rúško musí na tvári dobre sedieť, počas nosenia sa rúška nedotýkajte, rúško zosadzujte len pomocou šnúrok a čistými rukami, jednorázové rúška hneď vyhadzujte, po zosadení rúška si umyte ruky. Dôležité je, aby rúško nezvlhlo a aby bolo pravidelne prané/striedané. Ak si ho zadýchate, keď napr. sami bežíte vyľudnenou zónou, a potom idete medzi ľudí, celkom zbytočne potenciálne zvyšujete riziko prenosu. Ak rúška nenosíte doma s rodinou, tak ich nemusíte spolu nosiť ani v aute.
 • NOSENIE RÚŠKA NIE JE PODĽA WHO ZBYTOČNÉ
  Nosenie rúšok nie je zbytočné, treba však myslieť na správne zaobchádzanie, manipuláciu a čistenie. WHO je vo vyjadreniach ohľadne efektivity rúšok konštantné. Poukazuje na riziká vyplývajúce z chybného nosenia a manipulácie s rúškami, na riziká ich nedostatku v nemocničných zariadeniach ako aj na fakt, že rúška nepredstavujú dostatočnú ochranu pred vírusovou infekciou. Na druhej strane WHO nekritizuje štáty, ktoré prišli s celoplošným nariadením a vníma ochrannú funkciu týchto nariadení.
 • DEZINFEKCIA RÚŠOK MRAZOM JE NEÚČINNÁ
  Koronavírus sa mrazom ani chladom zabiť nedá. Hrozbou podobného postupu je možná kontaminácia potravín v mrazničke/chladničke. Rúško je pre dezinfekciu potrebné vyprať (samostatne, mimo ostatného šatstva) a potom vyžehliť naparovacou žehličkou (alebo vložiť do sušičky). Možnosťou je aj “vyvarenie” rúška vo vriacej vode po dobu 5 minút.
 • KUCHYNSKÁ SOĽ NEPOSILNÍ ODOLNOSŤ RÚŠOK
  Neexistuje dôkaz o tom, že by soľ bola účinná ako prevencia, či liečba na COVID-19, a to v akejkoľvek forme. Podstatou funkcie rúška či respirátora je, že mechanicky zachytáva častice vírusu, ktoré nakazený človek vypúšťa napríklad kýchaním či kašľaním. Chemické zloženie rúška v tomto nezohráva úlohu. Čo sa týka dezinfekcie rúška, je ho potrebné vyprať (samostatne, mimo ostatného šatstva) a potom vyžehliť naparovacou žehličkou (alebo vložiť do sušičky). Možnosťou je aj “vyvarenie” rúška vo vriacej vode po dobu 5 minút. Pre zaistenie čo najväčšej efektivity rúška s ním treba hlavne správne zachádzať.
 • VAKCÍNY PROTI ZÁPALU PĽÚC PRED KORONOU NEOCHRÁNIA
  Vakcíny proti baktériám spôsobujúcim pneumóniu, napr. proti pneumokokom, neposkytujú ochranu pred novým koronavírusom. Vírus je natoľko nový a odlišný, že potrebuje novú vakcínu. Na všeobecnú ochranu zdravia sa ale očkovanie proti respiračným chorobám dôrazne odporúča.
 • KORONA SA ŠÍRI AJ V TEPLOM A VLHKOM PROSTREDÍ
  Dohady o vytratení nového koronavírusu vychádzali zo skúseností spojených s chrípkou a menšími formami koronavírusov, ktoré na zvýšenie vlhkosti a teplôt reagujú ústupom a zníženou nákazlivosťou. Priebeh a šírenie nákazy COVID-19 však nebolo možné predpokladať. Podľa dostupných dôkazov sa COVID-19 môže prenášať vo všetkých oblastiach, vrátane oblastí s horúcim a vlhkým počasím. Vyskytuje sa aj v krajinách s teplou klímou (napr. Florida).
 • COVID-19 NEZABIJE ANI MRÁZ, ANI CHLAD
  V skutočnosti, mnohým vírusom chladný vzduch prospieva (napríklad vírusu chrípky a nádchy), viď. sezónne epidémie chrípky počas zimy. Normálna teplota ľudského tela ostáva na úrovni 36,5°C a 37°C bez ohľadu na vonkajšie počasie. Podľa National Institutes of Health chladné počasie vírusy chráni. Jednotlivé "bunky" si okolo seba vytváraju vonkajšiu ochrannú vrstvu, ktorá následne v chladnejšom počasí stvrdne a zdokonaľuje ich obranyschopnosť. Znížená vlhkosť vzduchu, ktorá prichádza so zimou, predstavuje ďalšie riziko - suchý vzduch umožňuje vírusu prežiť vo vzduchu dlhšie. Predošlé informácie vychádzajú z výskumov na iných typoch vírusov, ako vírusu chrípky alebo SARS. Pravdou zostáva, že presné správanie SARS CoV-2 musí byť ešte otestované a nemožno s istotou tvrdiť, ako na zmeny v teplote reaguje. Podľa WHO však nie je dôvod na to, aby sme sa domnievali opačne.
 • OBEŤAMI NIE SÚ LEN ĽUDIA S PRIDRUŽENÝMI OCHORENIAMI
  Iné choroby ako cukrovka, rakovina, alebo srdcové ťažkosti skutočne výrazne zvyšujú riziko ochorenia. Neznamená to však, že zdraví ľudia sú mimo rizika. Na COVID-19 totiž umierajú aj pacienti bez komorbidít (pridružených ochorení). Pri výskume priebehu choroby u 1590 čínskych pacientov vyšlo najavo, že percento úmrtí u zdravých ľudí bolo 0,9% .
 • HORÚČKA A KAŠEĽ NEZNAMENAJÚ KONIEC
  Tieto príznaky automaticky neznamenajú pľúcnu fibrózu, z ktorej sa nedá zotaviť. Priebeh nákazy novým koronavírusom sa môže u každého líšiť. Niektorí ho prekonajú celkom bez symptómov, iní majú ťažší priebeh a sú odkázaní na pomoc lekárov. Žiaden symptóm ale neznamená, že je nákaza v príliš pokročilom štádiu a človek nemá šancu na vyliečenie. Kašeľ a horúčka sa zároveň môžu prejaviť aj u iných ochorení, ako napríklad bežná chrípka či nádcha.
 • OCHORENIE COVID-19 NIE JE PĽÚCNA TROMBÓZA
  Jedným z možných vedľajších príznakov, ktorý doktori odhalili pri niekoľkých chorých je to, že oslabením organizmu u niektorých pacientov dochádza nielen k pneumónii, ale aj k pľúcnej trombóze. Tento fakt samozrejme nijako nezlepšuje šancu na prežitie, keďže pľúcna trombóza vedie k následnému zlyhaniu ďalších životne dôležitých orgánov. Trombózu však nedostane každý, nie každý zosnulý ju mal. Korona teda nie je pľúcna trombóza, keby ňou bola tak by bolo množstvo nakazených alebo mŕtvych s ňou podstatne vyšší. V Hamburgu ju v prípade 12 obetí našli u 7. Stále ide o pomerne vysoký percentuálny podiel, dokazuje to však, že sa jedná iba o možný dopad koronavírusu na zdravotný stav.
 • FYZICKÁ AKTIVITA PRIEBEH COVID-19 NEZLEPŠUJE
  WHO uvádza, že v prípade zaznamenaných symptómov COVID-19 (dýchavičnosť, horúčka, kašeľ atď.) ľudia nemajú cvičiť, pretože to ochorenie môže ešte zhoršiť. Organizácia namiesto fyzickej aktivity doporučuje ostať doma, odpočívať a vyhľadať lekársku pomoc. Fyzická aktivita je však dôležitá ako prevencia - znižuje stres či rôzne chronické problémy, ktoré potom môžu spôsobovať komplikácie pri ochorení COVID-19.
 • DEZINFEKCIA DO ŽÍL NIE JE DOBRÝ NÁPAD
  Vnútrožilová aplikácia dezinfekčných prostriedkov je nebezpečný návrh, akokoľvek (sarkasticky) mohol byť myslený. Doktori tento nápad jednoznačne odsúdili ako nezodpovedný a nebezpečný, pretože by sa pri pichaní dezinfekcie do tela mohli ľudia otráviť, poprípade mať vážne zdravotné problémy. Dezinfekcia sa používa na povrchy, poprípade na ruky, ale vnútorné užitie doktori neodporúčajú. Už len čuchanie dezinfekcie môže spôsobiť zdravotné ťažkosti - nie to ešte jej vnútorná konzumácia. Aj výrobca čistiacich prostriedkov Dettol a Lysol Reckitt Benckiser uviedol, aby ľudia žiadne ich výrobky v žiadnom prípade nekonzumovali.
 • TEKUTÁ DEZINFEKCIA NIE JE URČENÁ NA PITIE
  V prípade korony je dezinfekciu potrebné používať na povrchy, nie vnútorné užitie človekom - v organizme sa dezinfekcia mení na jed. Distribúcia v ľudskom tele nedokáže dezinfekciu spracovať, z pečene sa presunie maximálne do krvného obehu, v ktorom sa dekoncentruje natoľko, že nie je nijakým spôsobom schopná zaútočiť na vírus v pľúcach. Dezinfekcia v obehu ľudského tela môže spôsobiť jedine ublíženie na zdraví. Následky sa pohybujú od mierneho podráždenia cez rozsiahle poškodenie tráviaceho traktu, dezorientácie a mdlôb až po smrť, všetko v závislosti od zdravotného stavu konzumenta, jeho veku a hlavne množstva prijatej dezinfekcie.
 • KORONAVÍRUS SA NEPRENÁŠA UŠTIPNUTÍM KOMÁRA
  COVID-19 je respiračný vírus, ktorý sa šíri predovšetkým prostredníctvom kvapôčok. Žiadne informácie ani dôkazy nenaznačujú, že by ho mohlo prenášať uštipnutie. Nákaza sa šíri najmä vďaka kašľaniu a kýchaniu - slinami či výtokom z nosa. WHO odporúča časté umývanie rúk a vyhýbanie sa kontaktu s ľuďmi, ktorí kašlú alebo kýchajú.
 • MALÁRIA NEVEDIE K IMUNITE VOČI COVID-19
  Maláriu spôsobuje parazit Plasmodium, ktorý sa dostane do človeka po uštipnutí komárom z rodu Anopheles. COVID-19 je vyvolaný respiračným vírusom. 90 % prípadov malárie pochádza z Afriky, v ktorej hlási COVID-19 27 štátov. Niektoré antimalariká, konkrétne hydroxychlorochín a chlorochín, sa v poslednej dobe spomínajú ako možné lieky v terapii COVID-19, v súčasnosti však neexistujú dostatočné údaje na potvrdenie klinického efektu antimalarík v tejto konkrétnej indikácii.
 • ÚČINNOSŤ ANTIMALARÍK PROTI COVID-19 JE OTÁZNA
  Štúdií o možnom terapeutickom efekte chlorochínu a hydroxychlorochínu je niekoľko. Niektoré uvádzajú pozitívne výsledky, iné naopak nenechádzajú nijaký klinický efekt. Problémom je často malá skupina sledovaných pacientov či nedostatočné vysvetlenie účinkov liekov. ISAC kritizuje ustupovanie z vedeckých metód a publikovanie článkov v odborných časopisoch, ktoré by sa tam za normálnych okolností nedostali. Antimalariká môžu mať neželané účinky, predovšetkým v prípade pacientov so srdečnými ťažkosťami. Ich skupovanie môže viesť k nedostatku pre pacientov s ochoreniami, pre ktoré sú tieto lieky určené primárne.
 • KORENINY, CESNAK ČI SEZAMOVÝ OLEJ NA KORONU NESTAČIA
  Cesnak má isté pozitívne účinky na zdravie. Výskum v antivírusovej oblasti sa však sústredil na HIV a bežné nachladnutie a jeho výsledky nemôžeme len tak aplikovať na každé ochorenie. WHO upozorňuje, že sa neobjavili žiadne dôkazy, že by konzumácia cesnaku ochránila pred COVID-19. Laboratórny výskum esenciálnych olejov z tymiánu odhalil isté antibakteriálne účinky, avšak toto tvrdenie nie je podložené in vivo. O fungovaní esenciálnych olejov voči kvapôčkovému koronavírusu dôkazy nie sú. Prijímanie živín napríklad pomocou vyváženej, racionálnej stravy je pre ľudský organizmus a imunitu dôležité, nezaručuje však ochranu pred koronavírusom.
 • ESENCIÁLNE OLEJE NELIEČIA ANI COVID-19
  Aromaterapiu pomocou esenciálnych olejov (silíc) nemožno považovať za spôsob liečby, pretože vôňa nemá preukázaný liečebný účinok na ľudský organizmus. Niektoré môžu byť naopak nebezpečné - zvyšujú citlivosť na teplo, obsahujú alergény a môžu byť dokonca karcinogénne. Existujúca štúdia, ktorá ma poukazovať na účinnosť esenciálnych olejov voči nákazlivosti vírusu chrípky, bola realizovaná iba na psích obličkách a v laboratórnych podmienkach. Predaj esenciálnych olejov je spojený s multi-levelovým marketingom. Ten zažíva boom, pretože ľuďom ponúka alternatívny spôsob príjmov z domova.
 • TERPÉNY ZO STROMOV KORONU NELIEČIA
  Terpény sú súčasťou silíc, respektíve esenciálnych olejov, aromatických látok obsiahnutých v rastlinách. Iba málo silic, ako napríklad esenciálny olej levandule, preukazuje antivírusový účinok, ktorý je aj v tomto prípade oveľa nižší než v prípade syntetických látok. Taktiež sa jedná len o konkrétne vírusy, napríklad HSV-1 a HSV-2, respektíve herpes simplex. V prípade niektorých terpenoidov, a teda derivátov terpénov, labolatórne testy preukázali účinok proti vírusu SARS-CoV-1, ktorý spôsobuje ochorenie SARS. Účinnosť proti SARS-CoV-2 však zatiaľ preukázaná nebola.
 • HOMEOPATIA NEDOKÁŽE VYLIEČIŤ COVID-19
  V súčasnosti však na COVID-19 neexistuje nijaký liek. Homeopatia je nezmyslom, ktorý nikdy nič nevyliečil a ani nevylieči.
 • DOBRÉ VIBRÁCIE NA KORONAVÍRUS NESTAČIA
  Takzvaná “vibračná medicína”, na ktorú tvrdenie môže nadväzovať, je serióznou medicínou už roky považovaná za blud, kvôli absolútnej neexistencii dôkazov o jej správnom chápaní ľudského tela, či efektivite jej “liečebných” postupov. Vychádza z náboženských a mystických presvedčení, že živé organizmy majú “nefyzickú” vnútornú energiu, ktorá im dáva život. Dnes sa vibračná “medicína” radí k šarlatánstvu a pseudovede. Preferovaním týchto alternatívnych nepodložených metód liečenia ľudia ohrozujú svoje zdravie a životy, nakoľko kvôli nim odmietajú overené lekárske postupy.
 • KOLOIDNÉ STRIEBRO PRED COVID-19 NEOCHRÁNI
  Striebro síce naozaj dokáže ničiť mikroorganizmy, ale in vitro – v skúmavke. To však neznamená, že je vhodné na vnútorné použitie. Jeho vnútorné užívanie nemá dokázaný účinok na chronické ochorenia a môže viesť k vysoko nepríjemným vedľajším efektom, vrátane porúch až zlyhania životne dôležitých vnútorných orgánov. Nemá význam ani z nutričného hľadiska. Už v roku 1999 FDA (Food and Drug Administration) vyhlásila, že vnútorné užívanie koloidného striebra nemá nijaký terapeutický ani preventívny účinok na nijaké ochorenie.
 • FAJČENIE NEPRISPIEVA K ODOLNOSTI VOČI KORONAVÍRUSU
  Štúdie, o ktoré sa dezinformácia opiera nekonštatovali kauzalitu medzi fajčením a odolnosťou voči vírusu a vykazovali niekoľko chybných a vedecky nesprávnych postupov (napríklad tzv. “selection bias”, “social desirability bias” a podobne). Jedna zo štúdií zároveň zistila, že až 60% z testovaných pacientov kedysi boli fajčiarmi a väčšina z nich sa vzdala fajčenia len nedávno - aj napriek tomu však boli registrovaní ako nefajčiari. Spomínané štúdie taktiež neprešli procesom peer-review. Doktorka z WHO ďalej upozornila, že tvrdenie nepotvrdzujú ani skúsenosti s inými respiračnými chorobami. Práve naopak, fajčenie vedie k rozvoju závažných chorôb a taktiež zvyšuje riziko, že pacient bude odkázaný na pľúcny ventilátor.
 • NEEXISTUJE PRÍPAD UZDRAVENIA COVID-19 MARIHUANOU
  Vedci z Kanady začali skúmať účinky kanabinoidov na SARS-CoV-2, avšak, neexistuje prípad, pri ktorom by sa pacient vďaka CBD uzdravil. Je pravdou, že kanabinoidy obsiahnuté v lekárskej marihuane sú účinné pri liečbe nespavosti, epilepsie aj potláčaní chronických bolestí. Účinok liečebného konope je tiež významný v spojitosti s funkciou imunitného systému tela a znižuje zápal. Tieto vlastnosti sú užitočné v boji proti vírusom, avšak stále nie je jasné, či by tieto imunitné účinky fungovali aj pri novom koronavíruse. Avšak samotná marihuana je návyková a omamná látka. Najmä preto sú lekári pri jej zavádzaní do lekárskej praxe opatrní. Lekári aj vedci upozorňujú, že fajčenie marihuany môže zvýšiť riziko závažnejších komplikácií.
 • PRIJATIE HOSTIE JE INFEKČNÝM RIZIKOM
  Koronavírus sa šíri po rôznych povrchoch. Riziko prenosu je tu o to vyššie, že hostie si ľudia vkladajú do úst, takže vírus získava priamy prístup k sliznici a dýchaciemu ústrojenstvu. WHO uvádza nákazu cez fyzický kontakt ako jeden z hlavných spôsobov infekcie, či už ide o priamy kontakt medzi osobami alebo kontakt s predmetmi. Túto tézu potvrdzujú aj štúdie. V januári sa v Singapure nakazilo niekoľko pacientov tým, že sedeli na kostolných laviciach, ktoré deň predtým použili osoby nakazené koronavírusom. Prípadov nákazy počas bohoslužby je viac. Kľúčovými sú pred prijatím hostie opatrenia ako dezinfekcia rúk či nasadenie rukavíc - nemožno ich vyhlasovať za sporné alebo podceňovať ich účinok.
 • KORONAVÍRUS MÁ PRIRODZENÝ PÔVOD
  Presný pôvod vírusu nie je známy, no na základe analýzy RNA sekvencií sa predpokladá, že došlo k prenosu buď z netopiera alebo šupinovca. Taktiež je známe, že pravdepodobne došlo k dvom nezávislým mutáciám. Prvá umožnila prenos na človeka (spike protein RBD doména) a druhá zvýšila schopnosť vírusu infikovať bunky (polybasic cleavage site S1-S2). Možnosť, že vírus bol umelo vytvorený, je nepravdepodobná, keďže modifikáciu genetickými nástrojmi by bolo možné spätne detegovať.
 • PATENT NA VÍRUS NEZNAMENÁ, ŽE ZA NÍM STOJÍ ČLOVEK
  Patentovanie umožňuje spoločnostiam používať ich vlastnú vzorku vírusu pre účely vývoja vakcíny či lieku proti chorobe. Žiaden z patentov nedokazuje, že by bol niektorý z vírusov vytvorený umelo. Existuje Coronavirus US-Patent 10130701, o ktorý požiadali vedci z Pirbright Institute v roku 2015, a teda priamo nesúvisí s novým koronavírusom, ktorý sa prvýkrát objavil vo Wu-chane v Číne na konci roku 2019. Označenie koronavírus nesie kategória vírusov RNA spôsobujúcich choroby ako napríklad nachladnutie, SARS, MERS alebo COVID-19. Podľa amerického chiropraktika KenGee Ehrlicha existuje americký i európsky patent na koronavírus - US2006257852 a EP3172319B1. Prvý patent reálne neexistuje, jemu veľmi podobné číslo sa týka patentu z roku 2006 na vývoj vakcíny proti SARS. Druhý patent sa týka vývoja vakcíny proti vírusu IBV, ktorý patrí do rodiny koronavírusov. Ide o iný patogén než SARS-CoV-2 - IBV je nebezpečný len pre vtákov.
 • COVID-19 NIE JE FARMACEUTICKÉ SPRISAHANIE
  Možnosť, že vírus bol umelo vytvorený, je nepravdepodobná, keďže modifikáciu genetickými nástrojmi by bolo možné spätne detegovať. Neexistuje žiadna vakcína, z ktorej by sa dalo profitovať. Vývoj vakcíny sa odhaduje na 18 mesiacov, čo len dokladuje skutočnosť, že farmaceutické spoločnosti vírus predtým nepoznali.
 • OSN NESCHVÁLILA POVINNÉ OČKOVANIE PROTI COVID-19
  Hlasovanie na pôde OSN nebolo o povinnej vakcinácii, ale o pritvrdení v medzinárodnom boji proti novému koronavírusu Valné zhromaždenie OSN dňa 20. apríla schválilo iba spoločnú akciu pre vývoj vakcíny a sprístupnenie možnosti (nie povinnosti) očkovania a ďalších medicínskych potrieb pre všetkých. OSN tak neschválilo žiadne povinné a plošné očkovanie proti COVID-19. Nehovoriac o tom, že vakcína, ktorou by sa očkovalo, ešte ani neexistuje.
 • IZRAELSKÁ VAKCÍNA BOLA OTESTOVANÁ IBA NA HLODAVCOCH
  Experimentálne testovanie na zvieratách je jednou z prvých nevyhnutných fáz pre vývoj akejkoľvek vakcíny, no samo osebe nezaručuje liečbu COVID-19 aj pri ľuďoch. Prvotný úspech protilátky umožňuje pokračovať s testami na iných zvieratách. Ak sa potvrdí účinok protilátky, vedci môžu začať s klinickými testami na ľudských subjektoch. Treba však podotknúť, že tento výskum nie je zameraný na vývoj vakcíny, ktorá by v prípade očkovania zabránila nakaziť sa vírusom, ale posunom k vývoju efektívneho lieku, ktorý by bol použitý pri liečení už nakazených pacientov. Cesta k výskumu a priemyselnej výrobe účinnej vakcíny je však stále vzdialená na obdobie minimálne niekoľkých mesiacov.
 • COVID-19 NEVZNIKOL PRI TVORBE VAKCÍNY NA AIDS
  Ide o ďalšiu z dezinformačných konšpirácií o umelom pôvode vírusu. Odborné štúdie ukazujú, že vírus je s najväčšou pravdepodobnosťou prírodného pôvodu. Ide o zootonický vírus, prirodzene existujúci u zvierat. Z 96% má rovnakú štruktúru ako iné koronavírusy, ktoré sa bežne vyskytujú u netopierov. Neexistujú informácie o tom, že by Wu-chan, kde má vírus pôvod, vyvíjal vakcínu proti AIDS. Spojenie medzi potenciálnou vakcínou proti tejto chorobe a novým koronavírusom, je taktiež mimoriadne nejasné a špekulatívne, nakoľko ochorenie COVID-19 je AIDSu veľmi málo podobné.
 • KORONAVÍRUS NIE JE ZÁMIENKA PRE SLEDOVANIE OBČANOV
  Slovenská vláda chce využívať lokalizačné dáta mobilných operátorov k tomu, aby bolo možné identifikovať s kým sa nakazený stretol a koho mohol nakaziť. Ide o informácie o identite majiteľa konkrétneho telefónne čísla, údaje o tom, kedy, s kým, ako dlho volal alebo esemeskoval, na aké servery sa pripájal cez mobilný telefón a kde sa vtedy nachádzal. Nebude mať prístup k obsahu SMS správ alebo telefonátov. Jedná sa len o dočasné riešenie pre krízovú situáciu. Inšpiráciou pre Slovensko sú štáty ako Taiwan, Singapur či Južná Kórea. Systém „chytrej karantény" funguje aj v Českej republike.
 • HERCI NEVYUŽÍVAJÚ COVID-19 PRE SVOJE ZVÝHODNENIE
  Kríza sa dotýka všetkých - zamestnancov kultúrneho či zábavného priemyslu nemožno vylúčiť. Slovenská filmová a televízna akadémia v otvorenom liste premiérom SR žiadala o návrhy riešenia rastúcich existenčných problémov, napr. možnosť bezúročnej pôžičky, odklad hypotekárnych splátok a iných úverov a odklad sociálnych a zdravotných odvodov. SFTA reprezentuje mimo autorov a výkonných umelcov aj SZČO a malé podnikateľské subjekty pracujúce v audiovízii, a teda tisícky zamestnancov, ktorí prišli o svoj príjem. Táto výzva k riešeniu situácie je legitímnou možnosťou, ktorú majú a využili už aj iné sektory priemyslu.
 • ČÍNA ZNEUŽÍVA KRÍZU NA VLASTNÚ PROPAGANDU
  Čínske štátne médiá naznačili, že nový koronavírus pochádza z Talianska, nie z Wuhanu. Prekrútili slová talianskeho lekára Remuzziho, ktorý v rozhovore z 19. marca uviedol, že niektorí lekári zaznamenali pacientov v staršom veku s podivnou pneumóniou už v decembri minulého roku. Remuzziho vyjadrenie ale pokračovalo – povedal, že si môžeme byť istí, že vírus sa objavil najskôr vo Wuchane a Čína ho nejaký čas pred verejnosťou tajila. 12. marca v Ríme pristálo čínske nákladné lietadlo, ktoré priviezlo deväť lekárov, masky, respirátory a iné lekárske vybavenie. Čína pomoc prezentovala ako dar. Avšak, okrem pomoci z čínskeho Červeného kríža, Taliansko za vybavenie z Číny zaplatilo. Čínska propaganda tiež zverejnila videá vďačných Talianov, ktorí chvália Čínu za jej veľkorysosť. Jedno video dokonca ukázalo Talianov spievajúcich čínsku národnú hymnu zo svojich balkónov, bolo však falošné. Na druhej strane, poslala Číne 50 ton zdravotníckeho materiálu - tejto humanitárnej pomoci sa však toľko pozornosti nedostalo.
 • SVOJE ZÁUJMY V KRÍZE PRETLÁČA AJ RUSKO
  V Taliansku pristávajú ruské lietadlá s označením „Z Ruska s láskou“, ktoré prepravujú zdravotnícky materiál a personál na pomoc v boji proti pandémii. Celá akcia je sprevádzaná masívnou prokremeľskou propagandou. V ruských štátnych La Stampa uviedol, že až 80 % zdravotných pomôcok, ktoré do Bergama vyslalo Rusko, sú buď úplne nepoužiteľné, alebo zastarané.
 • TALIANI VO VEĽKOM NEOSLAVUJÚ RUSKÚ POMOC
  Vlajky EÚ sa v Taliansku nepália. Ruskú vlajku vyvesil jeden obchodník pred svojim podnikom,aby sa poďakoval Rusku - nejedná sa však podľa neho o nič neobvyklé, má u seba niekoľko vlajok kvôli biznisu a často ich vyvesuje pri vítaní svojich zahraničných partnerov. Ruská hymna bola z balkónu spustená pro-ruským publicistom. Podľa BBC rôzne videá zobrazovali jednoducho tú istú budovu/miesto z rôznych uhlov - jednalo sa teda o ojedinelý prípad. Ruské štátne média ale prezentujú tieto udalosti ako masovú záležitosť.
 • POMOC Z KREMĽA NESVEDČÍ O RUSKEJ VYSPELOSTI
  Po tom, čo západné médiá upozornili na nepoužiteľné pomôcky zaslané z Ruska, prokremeľské médiá začali obviňovať štáty EÚ z nevďačnosti a Rusko vykreslili ako vyspelejšiu krajinu, ktorá si môže dovoliť nezištne darovať pomoc v čase globálnej pandémie. Podľa HDI (Indexu ľudského rozvoja) Rusku prináleží pozícia 49 zo 189 meraných štátov. Všetky štáty Európy, s výnimkou Rumunska, sú na tom lepšie. Nižšiu mieru rozvinutosti Ruska potvrdzuje aj tzv. State Economic Modernity Index. Dáta z roku 2017 radia prevažnú väčšina štátov EÚ do skupín supermoderných a moderných ekonomík, Rusko je v skupine základných štátov so slabou tržnou ekonomikou. Rusko si zároveň nedokáže dobre poradiť so šírením nového koronavírusu. Oficiálny počet nakazených je momentálne druhý najvyšší na svete, prevyšujúc najzasiahnutejšie európske štáty.
 • OSN POČAS KORONAKRÍZY VYVÍJA POMOCNÉ AKTIVITY
  V rámci COVID-19 Globálneho plánu humanitárnej reakcie (HRP) OSN zaviedla mechanizmus financovania pre svoje jednotlivé agentúry, ktoré sa venujú pomoci v rôznych oblastiach - WFP, UNHCR, WHO, UNICEF atď. OSN taktiež vyčlenila peniaze z Central Emergency Response Fund (CERF) pre najviac ohrozené a zraniteľné štáty. Pravidelne ponúka odporúčania pre opatrenia v konkrétnych oblastiach.
 • ČESKO NEPONÚKLO POMOC NA ÚKOR VLASTNÝCH OBČANOV
  Česko začiatkom apríla ponúklo 12 miest v nemocniciach pre francúzskych pacientov. Tí nakoniec neprišli - podľa premiéra Babiša kvôli tomu, že sa situácia vo Francúzsku zlepšila, podľa Fakultnej nemocnice v Brne však nedoleteli kvôli tomu, že sa stav jedného z pacientov zhoršil. 31. marca mala ČR kapacitu 1679 lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti po celej republike, pričom v tej dobe mali hospitalizovaných 291 pacientov a 64 vo vážnom stave. 16. apríla mali hospitalizovaných 418 pacientov a 75 vo vážnom stave. voľných miest teda Česká republika mala v danom období podľa dostupných informácií dostatok.
 • ZÁMEROM ČESKA NIE JE NAKAZENIE CELEJ POPULÁCIE
  Premorenie obyvateľstva” v kontexte opatrení proti šíreniu koronavírusu neznačí, že vláda bude cielene nakazovať svojich občanov. V skutočnosti ide o postupné uvoľňovanie reštrikcií, čo prirodzene povedie k tomu, že viac ľudí bude vírusu vystavených. Budú tak schopní vybudovať si (aspoň krátkodobú) imunitu. Zároveň bude zdravotnícky systém vedieť zvládať potenciálne väčší nápor kritických pacientov, vďaka týždňom príprav počas prísnych plošných opatrení, ktoré krajina dodržiavala od polky marca.
 • NEGATÍVNY TEST NEZNAMENÁ NEPRÍTOMNOSŤ VÍRUSU V TELE
  Človek bez zreteľných symptómov môže byť falošne negatívny (zdravý). Rýchlotesty vyhodnocujú výsledky na základe prítomnosti protilátok vytvorených telom. Tie sa začnú vytvárať až po približne týždni od prejdenia inkubačnej doby. Ak je test negatívny ešte pred vypuknutím týchto symptómov, neznamená to, že testovaná osoba nie je nakazená - môže to znamenať, že sa v tele ešte nezačali tvoriť protilátky proti vírusu.
 • ZÁKLADNOU ZBRAŇOU PROTI COVID-19 JE UMÝVANIE RÚK
  Umývanie rúk patrí k najzákladnejším a najúčinnejším nástrojom proti mnohým ochoreniam a malo by byť prirodzenou súčasťou každodenného života. Taktiež prispieva k obmedzeniu šírenia aktuálnej nákazy spôsobenej vírusom COVID-19. WHO odporúča pravidelné a časté umývanie rúk, minimálne po dobu 20 sekúnd použitím dezinfekčných prostriedkov na báze alkoholu alebo bežným mydlom a vodou, čo prispieva k odstráneniu vírusov, ktoré sa môžu na povrchu rúk nachádzať. Odporúčania WHO potvrdili aj štúdie. Dôležité je správne a dôkladné umývanie rúk, najmä na verejných priestranstvách aj kvôli možnosti infikovaných povrchov či po príchode domov.
 • BIELIDLO A ALKOHOL PRED KORONAVÍRUSOM NECHRÁNIA
  Odborníci upozorňujú, že požitie prípravkov nemá liečebné, ani preventívne účinky. Naopak, môže byť zdraviu škodlivé. WHO varuje aj pred aplikáciou alkoholu a chlóru na dezinfekciu povrchu tela. Je to neúčinné a táto aktivita môže mať vážne nežiaduce účinky. Organizácia odporúča radšej časté a dôkladné umývanie rúk. Prípravky môžu byť užitočné na dezinfekciu rôznych povrchov.
 • KORONA NEOHROZUJE LEN STARŠÍCH ĽUDÍ
  Novým koronavírusom môžu byť infikovaní ľudia všetkých vekových skupín. Starší ľudia, prípadne ľudia s už existujúcimi zdravotnými problémami, sú zraniteľnejší a náchylnejší na ťažší priebeh nákazy. Napriek skorším údajom z Číny, priebeh nákazy v Európe a Spojených štátoch naznačuje, že aj mladí ľudia (od dvadsiatnikov po štyridsiatnikov) môžu vykazovať ťažký priebeh choroby. Štvrtina pacientov v Taliansku je vo veku medzi 19 a 50 rokov, v USA bola tretina z prvých 2500 prípadov v rozmedzí 20 a 44 rokov. Analýza dát z Číny, Španielska, Talianska, Južnej Kórei a USA síce dokazuje, že riziko nákazy rastie s vekom, neznamená to však, že neexistuje riziko aj pre deti alebo mladších dospelých. Hoci sú neplnoletí najmenej ohrozenou skupinou, už existujú prípady úmrtia.
 • DÝCHACIE TECHNIKY OCHORENIE COVID-19 NELIEČIA
  Laura Breach, hovorkyňa Združenia autorizovaných fyzioterapeutov v respiračnej starostlivosti (ACPRC) hovorí, že neexistuje žiadny dôkaz, že tieto cvičenia môžu pomôcť zdravím ľuďom pripraviť sa na ochorenie COVID-19. Rovnako neexistujú dôkazy, že by dýchacie cvičenia mali pomôcť pri zotavení sa z koronavírusu. Dýchacie cvičenia môžu byť prospešné pre lepšie zvládanie priebehu ochorenia, avšak nie sú určené pre každého. Mnohým ľuďom môžu dokonca ich stav zhoršiť. ACPRC tvrdí, že koronavírus spôsobuje zväčša suchý neproduktívny kašeľ a teda je nepravdepodobné, že by hlboké nádychy a kašľanie malo nejako pomôcť.
 • KARDIOVASKULÁRNE LIEKY NEZHORŠUJÚ PROGNÓZU COVID-19
  Škodlivé účinky liekov na hypertenziu či srdcové zlyhávanie (ACE inhibítory, inhibítory AT1 a ARNI) sa oficiálne nepotvrdili a lieky sa nemajú vysadzovať. Náhle vysadenie inhibítorov RAAS (Renin–Angiotensin–Aldosterone System) u vysokorizikových pacientov, vrátane pacientov so srdcovým zlyhaním alebo s infarktom myokardu, by viedlo k nepriaznivým zdravotným následkom. Riziko z vysadenia by mohlo znamenať náhly prísun veľkého množstva kardiálnych pacientov, vyžadujúcich hospitalizáciu.
 • LIEKY NA ASTMU NEOVPLYVŇUJÚ PRIEBEH COVID-19
  Astma je typicky liečená inhalatívnymi kortikoidmi, v pokročilých štádiách aj v kombinácii s ďalšími inhalačnými liekmi, prípadne tabletami. Kortikoidy síce majú imunosupresívny efekt, nemajú sa však vysadzovať. Všeobecne sa o vzťahu astmy a COVID-19 sa zatiaľ veľa nevie. Najnovšie klinické testy ale ukázali, že astma a alergia nie sú rizikovými faktormi pri nákaze novým koronavírusom. Najlepšou stratégiou v boji proti COVID-19 je obmedzovanie fyzického kontaktu s ľuďmi a dodržiavanie správnej hygieny. Astmatici by mali dbať aj na hygienu svojich inhalátorov.
 • OVOCIE A ZELENINA KORONAVÍRUS NEZNIČIA
  Správne stravovanie pomáha v prevencii, ale aj liečbe niektorých ochorení, napr. diabetes mellitus 2. Konzumácia potravín bohatých na vitamíny a iné prospešné minerály, teda aj ovocie a zelenina, spojená s celkovou pozitívnou životosprávou pomáha udržovať imunitný systém človeka zdravý. Potraviny však nemajú priame antivirotické účinky a nemožno čakať, že nimi zabijeme akýkoľvek vírus.
 • CIBUĽOVÝ ZÁBAL PROTI KORONE NEPOMÁHA
  Rovnako ako cesnak, alebo zázvor, je aj cibuľa dobrou voľbou v prevencii proti rôznym ochoreniam. Jedná sa o veľmi zdravú zeleninu, ktorá obsahuje mnoho vitamínov (C, B...) a veľa ďalších užitočných látok a minerálov (zinok, draslík, železo…). Má pozitívne účinky na naše srdce, imunitný systém, hladinu cukru v krvi. Zatiaľ nie je známe, či zlúčeniny nachádzajúce sa v cibuli majú ochranné alebo inhibičné účinky na COVID-19. Jej účinky teda nie sú zázračné. Ak sa raz nakazíte, tieto prírodné zdroje vás z choroby vyliečiť nedokážu. Vo všeobecnosti platí, že žiadny potravinový produkt nemôže chrániť pred SARS-CoV-2 či chorobu vyliečiť.
 • VITAMÍN D TREBA DOPĹŇAŤ S ROZUMOM
  Pri deficite vitamínu D popísali epidemiologické štúdie horší priebeh vírusových infekcií, ako sú napr. chrípka, HIV, hepatitída C, podľa niektorých sa deficit vitamínu D pokladá za jeden z faktorov sezónnosti chrípky. Suplementácia vitamínom D sa javí ako protektívny faktor akútnych respiračných infekcií. Informácie z Turína poukázali na častý nález nízkych hladín vitamínu D u talianskych pacientov s COVID-19. Ide zatiaľ o predbežné údaje, zároveň nemáme údaje o tom, či došlo k porovnaniu prevahy u nehospitalizovaných a hospitalizovaných pacientov. Nedokážeme tak zhodnotiť závažnosť nálezu nízkych hladín vitamínu D. Aj v tomto prípade môže dôjsť k zámene korelácie a kauzality - substitúcia vitamínu D nemusí mať nijaký vplyv a môže ísť iba o vedľajší nález, ktorý je v tejto vekovej kategórii častý. Nedostatok vitamínu D je totiž bežný, hlavne u staršej populácie. Je vhodné dopĺňať vitamín D, a to nielen pri súčasnom ochorení COVID-19. Jeho liečebný efekt však zatiaľ nie je vedecky preukázaný. Riziko v nekritickom odporúčaní hromadného užívania vitamínu D spočíva v riziku jeho intoxikácie - u niektorých rizikových pacientov, napr. u dialyzovaných pacientov, by jeho neregulovaný príjem mohol spôsobiť závažné zdravotné komplikácie. U zdravých pacientov je riziko intoxikácie skôr teoretické.
 • VYSOKÉ DÁVKY VITAMÍNU C NEÚČINKUJÚ
  Je pravda, že vitamín C je diskutovaná téma v intenzívnej medicíne. Ide však o vysokodávkovaný vitamín C, ktorý sa do tela musí dostať intravenózne. Neexistuje však žiadny vedecký výskum, ktorý by potvrdzoval, že branie vysokých dávok vitamínu C môže zabrániť alebo vyliečiť COVID-19. Súčasný stav poznania dokumentuje prevažne neúčinnosť liečby vitamínom C v ovplyvnení smrtnosti u kriticky chorých pacientov. Riziko jeho podávania je však malé - pri zjedení masívneho množstva tabliet by sa väčšina céčka jednoducho nevstrebala. Branie nadmerných dávok vitamínu C pred chorobou neuchráni a preto sa neodporúča.
 • COVID-19 NEZABIJE CITRÓN ANI SÓDA BIKARBÓNA
  Vírus je ale veľmi stabilný na hodnoty pH, a udrží sa v prostredí od hodnôt 3 až 10. Mix sódy bikarbóny a citrónu má hodnotu pH medzi 6 až 8, teda by nebol schopný vírus destabilizovať. Aj keby sa podarilo drasticky znížiť hladinu pH v tele, telo je automaticky nastavené tak, aby pH vyrovnalo do pôvodnej hodnoty za každú cenu. Zmenila by sa iba hodnota pH v odpadových materiáloch (teda moč alebo sliny), nie v samotnom tele. Rôzne tkanivá v tele majú rôzne pH, ktoré sú dôsledne regulované viacerými mechanizmami a stravou ho nedokážeme zmeniť.
 • PARACETAMOL NIE JE PREVENCIOU VOČI COVID-19
  Paracetamol sa môže použiť ako doplnková, symptomatická liečba pri horúčkach, keďže má antipyretický efekt. Nemá však zmysel ho užívať preventívne. Rovnako nemá priamy antivirálny efekt, a teda nemá vplyv na ochorenie COVID-19. Ak má niekto chrípku alebo inú infekciu, užije paracetamol s cieľom znížiť teplotu, ale nemožno očakávať ani antibiotický, ani antivirálny účinok. Paušálne užívanie paracetamolu bez jasnej indikácie nemá zmysel. Je potrebné dodržiavať dávkovanie - nadmerné užívanie môže spôsobiť zdravotné ťažkosti.
 • IVERMEKTÍN NIE JE POTVRDENÝM LIEČIVOM KORONY
  Štúdia austrálskych vedcov ukázala, že ivermektín, známe antiparazitikum, redukuje SARS-CoV-2 v tkaninovej kultúre. Ide však o experiment in vitro, nie in vivo - jeho účinky boli skúmané len v laboratóriu, nie na človeku. Zatiaľ nie je úplne jasné, akým spôsobom ivermektín zabraňuje vírusu v množení. Problémom môže byť jeho zlá rozpustnosť vo vode, a teda nedostatočné vstrebávanie z čreva do tela (nepoznáme potrebnú dávku). Podobne ako väčšina iných liečiv aj ivermektín môže spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky ako únavu, nevoľnosť, zápchu alebo svrbenie. Môže zle reagovať s liekmi na riedenie krvi alebo zhoršiť niektoré chronické problémy.
 • SUŠIČE RÚK KORONAVÍRUS NEZABIJÚ
  Presvedčenie, že sušiče rúk likvidujú koronavírus, vychádza pravdepodobne z toho, že vlhká pokožka predstavuje vhodnejšie prostredie pre mikroorganizmy. Podľa výskumu od American Society for Microbiology ale predstavujú zvýšenú hrozbu ochorenia, pretože prúd vzduchu pretvorí možné patogény na rukách v aerosól, ktorá následne roznesie baktérie/vírusy po okolí. Sušiče môžu tiež vtiahnuť patogény vo vzduchu a rozprášiť ich na ruky používateľa neskôr. Vo výsledku je riziko prenášania vírusu pri používaní sušičov 190x väčšie ako v prípade uterákov. Okrem toho neexistuje žiadny výskum, ktorý by potvrdzoval, že horúci vzduch zabíja nový koronavírus.
 • KORONAVÍRUS SA VO VZDUCHU NEUDRŽÍ
  Koronavírus je respiračným ochorením, ktoré sa ako vírus prenáša kvapôčkami pri kašli, kýchnutí či rozprávaní. Vyprodukované kvapôčky sú príliš ťažké na to, aby sa udržali vo vzduchu a rýchlo padajú na zem, resp. na povrchy. Nainfikovať sa človek môže, ak nie je od nakazaného viac ako jeden meter. Rovnako to je s dotykom s povrchom, na ktorom kvapôčky koronavírusu sú - ak si človek potom bez umytia rúk nimi pretrie ústa, oči alebo nos.
 • TRVÁCNOSŤ VÍRUSU NA POVRCHOCH JE ROZLIČNÁ
  Na medenom povrchu vydržia častice koronavírusu približne 4 hodiny, na kartóne zhruba 24 hodín, na oceli a plastoch až 72 hodín. Vo vzduchu dokážu vydržať okolo 3 hodín. Významným faktorom sú aj podmienky prostredia - teplo, vlhkosť, zima.
 • RIZIKO NÁKAZY Z POVRCHOV OVPLYVŇUJE MNOHO FAKTOROV
  Nakazenie sa z povrchov spočíva v tom, že sa zárodky vírusu zachytia na rukách a následne sa po kontakte rúk s očami, nosom alebo úst dostanú do organizmu. V prípade opatrnosti a vyhýbaniu sa kontaktu s tvárou sa teda riziko nakazenia zmenšuje. Vplyv majú aj podmienky okolia, ako napríklad teplota prostredia alebo prítomnosť slnečného svetla. Dôležité je to, že čiastočky vírusu je možné veľmi jednoduché odstrániť obyčajnou dezinfekciou - ak je teda dôkladne dodržiavaná hygiena v priestoroch a ich údržba, tak sa opätovne znižuje riziko nákazy. Preto nie je tak prekvapivé, že napríklad predavači v obchodoch nie sú obeťami vírusu v masívnych počtoch.
 • OZÓNOVÁ AUTOHEMOTERAPIA COVID-19 NELIEČI
  Autohemoterapia je alternatívna forma “liečby”, pri ktorej je pacientovi odobraná krv, napustená ozónom, a vpichnutá naspäť do tela. Ozón je toxický plyn. Navyše je vysoko reaktívny s mnohými biologickými zlúčeninami, ktoré sa vyskytujú v ľudskom tele, a môže vytvárať voľné radikály. Vo veľkých dávkach má ozón má negatívne účinky na nervovú sústavu, srdce či zrak. Pri vdýchnutí poškodzuje sliznice a pľúca. Neexistujú spoľahlivé klinické výskumy o efektivite ozónu v liečbe akýchkoľvek ochorení, a už vôbec nie nového COVID-19. Ozón sa používa na dezinfekciu povrchov - vo veľmi vysokých koncentráciach, ktoré sú pre ľudí škodlivé.
 • VAKCÍNA PROTI COVID-19 NEZHORŠUJE PRIEBEH CHOROBY
  V tejto chvíli nijaká vakcína proti ochoreniu COVID-19 neexistuje a v súčasnosti prebieha jej vývoj. Preto je akékoľvek tvrdenie o efektivite alebo bezpečnosti vakcíny proti COVID-19 predčasné a nijak nepodložené. Ide o špekuláciu a poplašnú správu, ktorá nemá nijaký faktický základ.
 • PĽÚCNE VENTILÁTORY NIE SÚ CHYBNOU METÓDOU
  K napojeniu pacienta na umelú pľúcnu ventiláciu (UPV) sa pristupuje podľa kritérií, ktoré je možné dosť jednoznačne objektivizovať (množstvo O2, CO2 v krvi, mechanika dýchania…). To, že vysoké tlaky (konkrétne nad 35-40cmH2O) v dýchacích cestách pôsobia deštruktívne na pľúcne mechúriky, je lekárom dobre známym faktom. Niekedy je možné do pacienta dostať dostatočný objem vdychnutého vzduchu iba za cenu vyššieho tlaku. Riešením je dôkladné nastavenie UPV a snaha o minimalizovanie peakových tlakov. Nie vždy to je však možné a pacienta je nutné previesť cez kritickú fázu ochorenia aj za cenu možného poškodenia pľúc spôsobeného samotným UPV.
 • ÚMRTIA SPÔSOBENÉ KORONAVÍRUSOM NIE SÚ FIKCIA
  Priradenie úmrtia k špecifickej príčine je vždy náročné. Zdravotné problémy sú často prepojené a navzájom sa posilňujú. To platí aj pri COVID-19 – môže byť skrytou, ale hlavnou príčinou problémov, ktoré vedú až k smrti, ako zápal pľúc alebo syndróm akútnej respiračnej tiesne (ARDS). Infekcia koronavírusom mohla byť pri úmrtí hlavnou príčinou, podieľajúcou sa príčinou alebo jednoducho prítomná – vždy musí byť nahlásená a zahrnutá v záznamoch. Častou príčinou smrti pacientov s koronavírusom je napr. sepsa (zlyhanie orgánov dôsledkom prehnanej reakcie imunitného systému na infekciu), pričom sepsa je priamou príčinou smrti, no koronavírus tou hlavnou.
 • OPATRENIA VLÁDY OBMEDZILI DÔSLEDKY KORONY
  Slovensko bolo jednou z prvých európskych krajín, ktoré v náväznosti na ochorenie COVID-19 začali podnikať tvrdšie reštriktívne kroky. Aj vďaka nim môžeme konštatovať pomerne nízky počet nakazených a úmrtí. Na Slovensku dáta ukazujú, že stupňujúce sa opatrenia obmedzujúce mobilitu prispeli k spomaleniu šírenia nového koronavírusu. Podľa výpočtov Inštitútu zdravotnej politiky by sa bez týchto opatrení nakazilo až 18,2 % populácie. Vďaka opatreniam zo 16. marca toto číslo kleslo na 5,6 %, a po ešte prísnejších opatreniach až na 3,1 %. Na otázku, aké opatrenia by mohli byť považované za nadmerné, však zatiaľ nedokážeme odpovedať.
 • KORONA NIE JE ZÁMIENKOU PRE OČIPOVANIE POPULÁCIE
  Na svete zatiaľ neexistuje účinné očkovanie proti COVID-19, žiadne povinné očkovanie ani čipovanie obyvateľstva sa teda konať nemôže. Očkovanie je kľúčové v boji s infekčnými nákazami. Očkovacia látka v tele vyvoláva reakcie, ktoré “vytrénujú” imunitu človeka a nakazenému počas ochorenia hrozí menej komplikácií. Od očkovania nevedie racionálna ani technická cesta k tzv. očipovaniu obyvateľov. Bývalý predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker upozornil, že vakcíny zachraňujú až 3 miliónov ľudských životov ročne. Naopak, dezinformácie a nedôvera v očkovanie každým rokom narastá a zásadne ohrozuje zdravie a život ľudí po celom svete.
 • BILL GATES NECHCE VĎAKA KORONE ČIPOVAŤ ĽUDÍ
  Bill Gates v minulosti hovoril o digitálnych certifikátoch pre účely zdravotníckych záznamov v ďalekej budúcnosti, spomínal ich však v súvislosti so svojou snahou vytvoriť open-source digitálnu platformu s cieľom rozšírenia prístupu k bezpečnému domácemu testovaniu. Nikdy nepovedal, že by tieto certifikáty mali byť v podobe mikročipov a neexistujú plány použiť túto ešte nerozvinutú technológiu počas pandémie COVID-19. Bill & Melinda Gates Foundation v minulosti skúmala tzv. quantum dot eye technológiu, no jeden z hlavných autorov výskumu, Kevin McHugh, potvrdil, že nejde o mikročipovú technológiu a neexistujú žiadne plány na jej využitiu proti vírusu.
 • VOJENSKÉ VRTUĽNÍKY PROTI KORONE NESTRIEKAJÚ PESTICÍDY
  Obdobná poplašná správa sa šírila napr. aj v Indii, Pakistane, Egypte či SAE, pričom každý zo štátov tento hoax oficiálnymi cestami vyvrátil. Rovnako tak spravilo aj Ministerstvo obrany SR. Neexistujú žiadne pesticídy, ktoré sa špecificky zameriavajú na vírusy. Všeobecné antimikrobiálne látky, ktoré by mohli mať akýkoľvek účinok, by sa museli aplikovať vo vysokých objemoch. Rezort obrany o všetkých opatreniach v súvislosti s koronavírusom pravidelne informuje.
 • EURÓPSKA ÚNIA PROTI COVID-19 BOJUJE
  nie je federácia a zdravotníctvo je v kompetencii samotných štátov. EÚ poslala v januári Číne 50 ton zdravotníckeho materiálu a vyčlenila 200 miliónov EUR z verejného a súkromného financovania na výskum vakcín, diagnostiky a liečby. Členské štáty navrhla zvýšiť rozpočet o 45 miliónov EUR s cieľom pomôcť pri repatriáciách a tiež vytvorila špeciálnu online sekciu „Boj s dezinformáciami“, ktorá je súčasťou webstránky o opatreniach EÚ v reakcii na koronavírus a pomáha tak vyvracať mýty a dezinformácie o COVID-19.
 • EÚ ŠTÁTOM POMÁHA, NENIČÍ ICH EKONOMIKY
  Štáty podľa European Stability Mechanism (ESM) majú možnosť požiadať o pomoc z balíka 540 miliárd eur bez nutnosti reforiem až vo výške 2% ich HDP. Financie však musia byť nasmerované do oblastí boja s pandémiou, pričom môže ísť o priame a nepriame náklady. Súčasná situácia je problémom najmä pre Španielsko a Taliansko - tieto štáty sú už zadĺžené, o pomoc musia tak či tak požiadať. Pomocné prostriedky z ESM majú nízke úrokové sadzby, ktoré by v budúcnosti nemali predstavovať likvidačné ohrozenie majetku daných členských štátov.
 • KORONA NIE JE NÁSTROJ NA ODĽAHČENIE DÔCHODKOV
  Niektoré štáty k prijatiu opatrení postupovali pomalšie (Veľká Británia či Holandsko). Podľa analýzy CNN stratégia Borisa Johnsona spočívava nielen vo vytvorení skupinovej imunity, ale aj v správnom načasovaní regulácie nákazy. Britská vláda odhadovala, že vrchol nákazy nastane na ostrovoch až začiatkom júna. Otáznou bola aj ochota populácie dodržiavať reštriktívne opatrenia po dobu dvoch a viac mesiacov. Stratégia sa po svojom ohlásení stretla s kritickým prijatím nielen zo strany širokej, ale aj odbornej verejnosti. Po tom, čo autoritatívna štúdia univerzity Imperial College London predpovedala krajine 260.000 mŕtvych, britský premiér napokon vyzval k obmedzeniu sociálneho kontaktu medzi ľuďmi. Veľká Británia tak postupuje podľa scenára štátov kontinentálnej Európy. Dezinformácie o úmyselnej demografickej úprave vyvracia aj fakt, že koronavírus je nebezpečný pre všetky vekové skupiny.
 • COVID-19 NEBOL VYTVORENÝ NA ZNÍŽENIE GLOBÁLNEJ POPULÁCIE
  Keďže vírus nebol umelo vytvorený, nikto nemohol mať prvotný zámer znížiť globálnu populáciu. Viacero analýz zo sveta nenašlo nijaké stopy po umelej manipulácii s vírusom SARS-CoV-2. Aktuálne neexistuje nijaký odborný argument, pre podporu tvrdenia, že je vírus dielom človeka. Hovorí o tom napr. nedávna štúdia vedcov z USA, Austrálie a Veľkej Británie. Gén koronavírusu SARS-CoV-2 je z takmer 80% rovnaký ako ten u SARS-CoV. Pri vstupe do hostiteľskej bunky používajú dokonca aj rovnaký receptor (ACE2). Záverom štúdie je fakt, že z celých 96% je genetická informácia nového koronavírusu rovnaká s koronavírusom, ktorý môžeme nájsť u netopierov (netopierom však neškodí).
 • KORONA NESLÚŽI NA PRESADENIE EUTANÁZIE SENIOROV
  Klebety o tom, že francúzska vláda prijala zákon, ktorý lekárom umožňuje použiť silné sedatívum pre eutanáziu seniorov sa nezakladajú na pravde. V mnohých štátoch sa však viedli náročné medicínske a etické diskusie o potrebe upraviť legislatívu v prípade núdzových situácií preťaženia JIS. V hypotetickej situácií, kedy by bol nedostatok medicínskeho personálu a pľúcnych ventilátorov, sa uvažovalo o prednostnej liečbe tých pacientov, ktorí by mali vyššie šance na prežitie, teda mladších ľudí bez iných zdravotných problémov. Táto debata mohla navodiť klamlivý dojem o snahe niektorých štátov zneužiť koronavírus na presadenie kontroly populácie a eutanáziu seniorov. Nejde však o realitu, ale o fikciu z úst konšpirátorov.
 • KORONAVÍRUS NEVYVINULA ARMÁDA USA
  COVID-19 nebol umelo vyvinutý v laborátoriu s účelom naplniť politické, ekonomické či vojenské záujmy určitého štátu - často sú zaň považované nebol vytvorený umelo. Umelá genetická úprava vírusu by bola spätne viditeľná, no neobjavila sa.
 • KORONU PO EURÓPE NEROZNÁŠAJÚ VOJACI NATO
  Vzhľadom na pandémiu došlo k zníženiu počtu jednotiek zúčastnených na plánovanom cvičení Defender 2020, ktoré konšpirátori označujú za nástroj pre export nákazy naprieč Európou. NATO monitoruje stav svojich vojakov a izoluje tých, u ktorých sa nákaza preukázala Aliancia taktiež pomáha v boji proti koronavírusu, aj keď ešte nemá nasadené vlastné jednotky biologickej obrany. Jej sily aktívne prevážajú chorých pacientov do nemocníc, poskytujú lôžka a repatriujú občanov. Slovenské Ozbrojené sily na aktivity proti koronavírusu vyčlenili 800 vojakov.
 • ROZKLAD NATO V DÔSLEDKU PANDÉMIE SA NEKONÁ
  Správa o tom, že koronakríza rozbije NATO je ničím nepodložená predikcia do budúcnosti - inak povedané špekulácia. Je pravda, že aj NATO sa muselo prispôsobiť nariadeniam proti šíreniu vírusu. Boli zrušené niektoré plánované akcie, ako napríklad cvičenie Studená odpoveď (Cold Response). To je ale výsledok preventívnych opatrení a nie znak rozpadu. Misie v Afganistane či v Kosove pokračujú a NATO je stále pripravené k akcii. Aliancia pomáha dodávať potrebný materiál do mnohých členských štátov ako Taliansko, Česko, Holandsko, Rumunsko, Severné Macedónsko, ale aj Slovensko, ktoré využilo program SALIS. NATO taktiež pomáha s transportom pacientov, dezinfekciou verejných priestorov, stavbou poľných nemocníc atď. NATO teda nekolabuje, je aktívne, solidárne a akcieschopné.
 • NATO NEUPREDNOSTŇUJE ZBRANE NAD ZDRAVÍM
  NATO poukazuje na potrebu udržať investície členských štátov do svojho rozpočtu aj počas pandémie. To však zahŕňa aj investície do prostriedkov, ktorými NATO pomáha členským štátom bojovať proti novému koronavírusu. Sily NATO hrajú kľúčovú rolu v boji proti pandémii, predovšetkým v oblasti logistiky, plánovania, výstavby poľných nemocníc, transportu pacientov, dezinfekcii verejných oblastí a hraničných priechodov. Investície do NATO sú tak investíciami do boja proti pandémii.
 • ZA ŠÍRENIE VÍRUSU NEMÔŽU UTEČENCI
  Tvrdenie o rozširovaní nákazy úzkou konkrétnou skupinou ľudí je lož. Nákazu rozširuje každý infikovaný, niekedy aj bez vlastného vedomia. Preto je dôležité eliminovať fyzický kontakt s inými osobami. V nutných prípadoch sa treba chrániť ochrannými prostriedkami (rúško, šál, šatka, rukavice).
 • KORONAVÍRUS NIE JE TREST BOŽÍ ZA HRIECHY ĽUDSTVA
  Už od čias antiky a neskôr stredoveku sa niektorí ľudia utiekajú k interpretáciám sveta, kde sú choroby a pohromy Božím trestom. Za šírenie choroby v dnešnej dobe sú podľa niektorých ľudí zodpovedné sexuálne menšiny, či tolerancia ich zväzkov a verejných prejavov. Ide o mix nenávistných nezmyslov, ktoré okrem eskalácie napätia v spoločnosti nemajú žiadnu pridanú hodnotu.
 • ZA GLOBÁLNE ROZŠÍRENIE NÁKAZY NEMÔŽE WHO
  Za neskoré odhalenie prepuknutia nového koronavírusu nesie zodpovednosť hlavne Čína, ktorá WHO nahlásila prvý prípad tohto ochorenia až 31. decembra 2019, hoci ho krajina registrovala už dlhšie. Dovtedy Čína zámerne ničila dôkazy a umlčiavala lekárov, ktorí na nový vírus chceli upozorniť. WHO vyhlásila pandemický stav 30. januára 2020, teda mesiac po odhalení existencie vírusu. Odvtedy Organizácia intenzívne pracovala na koordinácii medzinárodnej pomoci, výskume, a informovaní verejnosti. Boj proti globálnej pandémii by bol bez WHO takmer nemožný, nakoľko žiadna iná organizácia nemá lepších odborníkov a kanály na umožňovanie medzinárodnej spolupráce v oblasti verejného zdravia. Ďalšia spolupráca a koordinácia s WHO bude kľúčová pri tvorbe očkovacej látky a návratu “do normálu”.
 • WHO O PRIEBEHU PANDÉMIE INTENZÍVNE INFORMOVALA
  WHO pracovala aj so sociálnymi sieťami či komunikačnými platformami, aby zaistila, že sa miesto dezinformácií šíria overené fakty. Napríklad na WhatsAppe spojazdnila chatbota, ktorý poskytoval aktuálne údaje o počte nakazených a ochranných opatreniach. Riaditeľ WHO upozornil, že šírenie dezinformácií o koronavíruse, či organizácii samotnej, výrazne sťažuje jej prácu. Rozosieva strach a zmätok, s ktorým potom Organizácia musí bojovať navyše. Boj proti globálnej pandémii by bol bez WHO takmer nemožný, nakoľko žiadna iná organizácia nemá lepších odborníkov a kanály na umožňovanie medzinárodnej spolupráce v oblasti verejného zdravia.
 • RÓMOVIA NIE SÚ POČAS KORONAKRÍZY ZVÝHODŇOVANÍ
  Marginalizované komunity predstavujú špecifickú rizikovú skupinu kvôli nedostatočným hygienickým podmienkam, obmedzenému prístupu k pitnej vode a k zdravotným službám, no aj kvôli faktorom, akými sú nižšie povedomie o správnej hygiene a vyššia hustota obyvateľstva. Navyše sa od začiatku krízy do rómskych osád nekontrolovane vrátilo približne 1500 ľudí. Opatrenia vlády vrátane testovania či poskytovania ochranných pomôcok sú preto nevyhnutné, aby nedošlo ku komunitnému šíreniu ochorenia v osadách a následne aj na zvyšnom území Slovenska.
 • TESTOVANIE V RÓMSKYCH OSADÁCH NEBOLO DISKRIMINAČNÉ
  Armáda bola v osadách použitá, aby sa zabezpečil čo najrýchlejší a najbezpečnejší proces testovania, s cieľom chrániť (nielen) občanov osád. Okrem armády nemala žiadna iná inštitúcia k dispozícii dostatok potrebného vybavenia a vyškolených pracovníkov. Armáda nebola nasadená ako útočná či nátlaková zložka, ale ako efektívna a ochranná zložka. Rómske osady boli zároveň vybrané na plošné testovanie nie z dôvodu diskriminácie ich obyvateľov, ale pre zaistenie ich ochrany a prípadnej včasnej pomoci. Osady sú totiž rizikovou lokalitou pre šírenie vírusov kvôli hustejšiemu osídleniu, horšiemu prístupu k čistej vode a často horšej dostupnosti zdravotnej starostlivosti.
 • USA NEPREPOČÍTAVAJÚ ŽIVOTY ĽUDÍ NA PENIAZE
  Podľa dezinformátorov finančné elity rozhodli o znovunaštartovaní ekonomiky aj za cenu ľudských životov. USA ale čelia rovnakým výzvam ako zvyšok sveta – rekordnej nezamestnanosti, stagnujúcej oblasti služieb a celkovému klesaniu ekonomiky. Tak ako množstvo iných štátov postupne znižujú obmedzenia a otvárajú prevádzky, ktoré pre ľudí predstavujú živobytie. To však neznamená, že krajina úplne upúšťaj od akýchkoľvek opatrení - stále bude trvať na sociálnom odstupe, dôkladnom umývaní rúk, dezinfekcii a pod. Ak je na výber verejné zdravie alebo ekonomika, jedinou možnosťou je verejné zdravie, slovami guvernéra Andrewa Cuoma.

Za odbornú asistenciu v oblasti medicíny vďačíme Lovcom šarlatánov.     


Ďakujeme! 

Dezinformácie sú dlhodobým problémom každej spoločnosti. Nárast množstva informačných technológií a dostupnosti internetu zapríčinil výrazné znásobenie ich dosahu, vďaka čomu sa stali nebezpečným nástrojom schopným ovplyvniť veľké množstvo obyvateľstva. Šírenie je pritom často podmienené dobrým úmyslom s cieľom informovať, či upozorniť svojich blízkych a priateľov. Ich dopad však môže podkopávať dôveru v inštitúcie, polarizovať spoločnosť, či dokonca ohroziť zdravie.

Nový koronavírus bol v prvej polovici roka 2020 tou najdiskutovanejšou témou, ktorá ovplyvnila takmer každého z nás. Zahltenosť informačného priestoru o ochorení COVID-19 vytvorila ideálne podmienky pre šírenie poloprávd, klamstiev, dezinformácií a konšpirácií, ktoré mohli značne skomplikovať spoločný boj proti vírusu.

Z tohto dôvodu sme sa na tieto informácie zamerali aj my. Viac ako 2 mesiace sme vyvracali hoaxy a veci uvádzali na pravú mieru. Za toto obdobie sme v našej databáze a na Facebooku zverejnili viac ako 140 debunkov, ktoré súviseli s koronavírusom. Museli sme sa vysporiadať s klasickými evergreenmi dezinformačnej scény, akými sú napríklad sprisahania najrôznejších skupín, alebo vnútrotelové užívanie dezinfekcie. Nechýbalo spochybňovanie nebezpečenstva COVID-19 ani pochybné “zaručené” recepty na jeho liečbu. Tie sofistikovanejšie si vyžadovali dlhodobé štúdium najrôznejších dokumentov, či záverov z vedeckých a lekárskych výskumov.

Spätnou väzbou našej práce sú predovšetkým pozitívne odporúčania zo strany viacerých inštitúcií či portálov. Mimo iných nás odporučilo aj Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRSlovenská akadémia viedPolícia Slovenskej republiky. Informovali o nás v The American Interest, kde vyzdvihli našu rýchlu reakciu a boj proti šíriacim sa dezinformáciám.

Pozitívne sú aj stúpajúce čísla na sociálnych sieťach. Od vzniku našej iniciatívy v marci do konca mája 2020 sme na platforme Facebook získali už 2 500 “páči sa mi to“ a 2 700 sledovateľov. Pozitívny trend sme mohli zaznamenať aj v interakciách jednotlivých príspevkov.

Zatiaľ čo v apríli dosiahol jeden príspevok priemerne 107 reakcií, 3 komentáre a dosah 3 000 používateľov, v máji došlo k priemernému nárastu až na 154 reakcií, 31 komentárov s dosahom až 6 000 používateľov. Tie najúspešnejšie z nich však dokázali zaznamenať výrazne vyššie hodnoty. Tu sú top 3:

Pandémia koronavírusu ešte síce nie je zažehnaná, ale z našej strany sa už jedná o viac-menej uzavretú kapitolu. Začíname sa venovať novým témam. V blízkej dobe preto môžete očakávať publikovanie novej formy debunkov, ako tomu bolo doteraz. Ďakujeme Vám za prejavenú dôveru a veríme, že aj naďalej budeme kvalitným zdrojom informácií, ktorý bude stáť za to sledovať, a ktorý bude aj naďalej pomáhať v zorientovaní sa v preplnenom (a niekedy nekvalitnom) informačnom priestore.

Pokračujeme! 

Close