Igor Matovič neukradol 84 miliónov eur

Clickbaitový facebookový status člena strany SMER-SD Juraja Draxlera prevzal portál extraplus.sk, na ktorom sa častokrát objavuje sporný konšpiračný a dezinformačný obsah. Juraj Draxler vo svojom statuse najprv píše o tom, že Matovičova vláda ukradla 84 miliónov eur, čo vzápätí nepriamo vyvracia a poukazuje na to, že podobne ako Matovičova kauza, aj minuloročné kauzy SMERU-SD neboli až tak zlé, ako na prvý pohľad vyzerajú.

Sporný portál Extraplus

Analyzovaný článok sa nachádza na portáli extraplus.sk, ktorý možno nájsť aj v databáze stránok so sporným obsahom na konspiratori.sk. Text článku je skopírovaný z facebookového statusu Juraja Draxlera, slovenského politológa, vysokoškolského pedagóga a člena strany SMER-SD. V roku 2014 sa stal ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR a istý čas zastával post štátneho tajomníka v rámci toho istého rezortu.

Vysoko postavení členovia SMERU-SD šírili konšpirácie a dezinformácie už viackrát (napr. Blaha alebo Fico), avšak, Juraj Draxler týmto známy nie je. Portál demagog.sk, ktorý kontroluje tvrdenia a vyhlásenia politikov, ohodnotil 36 tvrdení Draxlera ako pravdivých, 5 ako nepravdivých a 4 ako nepresné.

Draxler vo svojom Facebookovom statuse, ani článok na extraplus.cz o Matovičovej vláde a údajných ukradnutých miliónoch neuvádza žiadne zdroje.

Ukradnuté milióny a eurofondy

Tvrdenia Draxlera nie sú podložené faktami a väčšina z jeho tvrdení je subjektívnych. Draxler najprv spomína, že Matovičova vláda ukradla 84 miliónov eur, čo vyvrátilo samotné OĽANO i novinárka Daniela Krajanová z Denníka N. Vo svojom texte Draxler neskôr nepriamo naznačuje, že ide o hoax.

Je pravdou, že si ministerstvo vnútra v júli objednalo poradenstvo za 84 miliónov eur, avšak, nejde o konečnú dohodu.

Naopak, je to rámcová dohoda podpísaná so šiestimi uchádzačmi, ktorá neodhaduje konečné, ale maximálne ceny za audítorské služby, ktoré môže čerpať nie jedna, ale šesť firiem. 

OĽANO tiež uviedlo, že hodnota rámcových dohôd nie je 70 mil. eur bez DPH, ako to pochybne uvádzajú niektoré médiá. Suma 70 mil. eur bez DPH bola len predpokladaná hodnota zákazky a v skutočnosti je podpísaná hodnota zmlúv necelých 33,5 mil eur bez DPH, čo nepopiera ani samotný Draxler.

Navyše, projekt poradenských služieb je hradený prostredníctvom eurofondov. Štát tak nemusí minúť žiadne peniaze. 

OĽANO pripomína, že je to len istá opcia na využitie služby a nová vláda chce eurofondy využívať a vyhnúť sa kritike za ich slabé čerpanie. Pri eurofondoch sa zastavil aj Draxler, podľa ktorého ich sprevádzajú často úplne naivné podmienky, ako by sa mali míňať, a míňajú sa ťažko a v skutočnosti nie veľmi efektívne. Tak sa niekedy narobili projekty, ktorých cieľom bolo len preklopiť tie bruselské peniaze nejakým iným spôsobom do ekonomiky. Toto tvrdenie je nepodložené. 

Existuje veľa spoločností, ktoré sa môžu zapojiť do realizácie projektov podporených eurofondami a dotácie môžu využiť okrem iného poľnohospodári a lesníci, školy, obce a mestá, či oblasť kultúry a kreativity.

Treba pripomenúť, že eurofondy tiež výrazne pomáhajú v boji s pandémiou koronavírusu.

Clickbait

Článok prichádza so zavádzajúcim clickbaitom. Matovičova mafia ukradla 84 miliónov eur“ stojí v nadpise napriek tomu, že Draxler vo svojom texte nepopiera, že správa o ukradnutých 84 miliónov“ je nepravdivá.

Autor využíva stereotypizáciu, keď píše o tom, že doteraz opozičný Igor Matovič, len preto, že sa pohybuje niekoľko rokov v politike, pomáhal vytvárať systém úplnej dezinformovanosti a dezorientovanej verejnosti

Navyše, Draxler využíva pštrosí efekt a zjednodušuje kauzy minulej vlády (konkrétnejšie strany SMER-SD, ktorej je členom). Napríklad, o kauze Čistý deň hovorí ako o situácii keď sa učiteľ vyspí so študentkou.

Audiovizuálne médiá

Fotografia zobrazuje predsedu vlády SR Igora Matoviča. Keďže sa jedná o článok o jeho vláde, fotografia je korektná, aj napriek clickbaitovému nadpisu.

Záver

Dá sa predpokladať, že Draxler použil clickbaitový titulok zámerne. Môže to byť spôsobené aj tým, že sa SMER-SD nachádza v parlamentnej opozícií a možno predpokladať, že podobné správy a Facebook statusy sú súčasťou politického marketingu a lákadlom pre možných nespokojných voličov strany OĽANO. V texte síce nepopiera, že Matovič žiadne milióny neukradol, na druhej strane nie veľmi presne hovorí o tom, že ide len o hoax a čitateľ, ktorý si status prečíta iba zbežne, môže nadobudnúť pocit, že Igor Matovič naozaj milióny ukradol. 

Celkové hodnotenie redakcie: 2,8/7


Autor analýzy: Barbora Krasová

Editori: Matej Spišák, Peter Dubóczi

Close