Očkovanie proti COVID-19 bude dobrovoľné a na Slovensku nenastáva „totalita“

Milan Mazurek, poslanec za stranu ĽSNS, je okrem iného známy aj pre svoje rasistické a anti-moslimské výroky. Pre kontakt so svojím publikom a prívržencami používa najmä sociálnu sieť Facebook, na ktorej nedávno uverejnil i nový status, ktorému sa dnes budeme venovať. Mazurek útočí na premiéra a vytvára konšpiráciu o povinnom očkovaní proti COVID-19 a zmene Ústavy SR, napriek tomu, že sa samotný predseda vlády vyjadril, že je za to, aby bolo očkovanie dobrovoľné.

Zdroj? Mazurek a Matovič

Milan Mazurek je slovenský politik a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za politickú stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Minulý rok prišiel o svoj mandát v parlamente, keďže senát Najvyššieho súdu potvrdil Mazurekovu vinu v kauze rasistických rečí o Rómoch v žilinskom rádiu. Avšak, v tohtoročných voľbách do parlamentu sa opäť prekrúžkoval zo 150. miesta. Na svojom Facebooku poslanec ĽSNS často šíri polopravdivé či nepravdivé informácie.

Video, na ktoré spomínaný poslanec odkazuje, prestavuje časť z relácie TA3, v ktorej predseda vlády Igor Matovič informuje o aktuálnom politickom dianí a situácii s koronavírusom.

Tak ako je to s tým očkovaním?

Mazurek svoj status začína domnienkou, že očkovanie proti COVID-19 bude povinné, napriek tomu, že sám premiér v relácii TA3 zdôraznil, že on, minister zdravotníctva i ostatní členovia vlády súhlasia s tým, aby bolo očkovanie dobrovoľné.

Podľa tlačovej konferencie z dňa 25.11.2020 očkovanie nebude povinné a bude bezplatné, presne tak, ako to premiér naznačil v spomínanej relácii TA3.

Na Slovensko dorazia v polovici decembra očkovacie látky, ktoré by mohli stačiť pre 150-tisíc ľudí. Očkovať sa budú najprv zdravotníci a ďalší personál, ktorý zabezpečujú podporné činnosti pri zvládnutí pandémie, ako napríklad policajti a hasiči, ale aj rizikové skupiny, u ktorých má ochorenie najťažší priebeh.

Mazurek síce situáciu s koronavírusom a očkovanie nazýva fašistickými. Treba však pripomenúť, že vakcíny a očkovanie nie sú vo svete zďaleka novinkou.

Podľa WHO očkovanie zachráni vo svete každoročne viac ako 3 milióny životov a zabráni ďalším miliónom prípadov chorôb či postihnutia.

Sám Mazurek musel v minulosti hneď niekoľko očkovaní absolvovať – medzi povinné vakcíny v detstve patrí hexavalentná vakcína (chráni pred záškrtom, tetanom, čiernym kašľom, detskou obrnou či vírusovou hepatitídou typu B), pneumokoková vakcína či MMR vakcína (chráni pred osýpkami, mumpson či ružienkou).

Poslanec tiež kritizuje, že Matovič považuje ľudí, ktorí by sa odmietli dať zaočkovať, za nezodpovedných. Zo strany premiéra však nejde o žiaden výmysel.

Lekári pripomínajú, že očkovanie nechráni len človeka, ktorý sa dá očkovať, chráni tiež ostatných v jeho okolí, okrem iného aj tých, u ktorých hrozí zvýšené riziko závažného priebehu (v tomto prípade) ochorenia COVID-19.

Navyše, choroby, ktoré vďaka očkovaniu na dlhé roky vymizli, sa práve kvôli antivaxerom začínajú objavovať znova. Príkladom sú osýpky, s ktorými zápasí Nemecko, Taliansko či Španielsko. Na Ukrajine zase zabíjal záškrt.

Poslanec ĽSNS o „fašistickej“

Mazurek, podobne ako je to známe v prípade ostatných členov ĽSNS na Facebooku, využíva vo svojom krátkom statuse hneď niekoľko manipulačných techník.

Poslanec ĽSNS vytvoril konšpiračnú teóriu o povinnom očkovaní celej populácie a zmene Ústavy SR. „Pre naplnenie týchto protiústavných okolností si zrejme budú ochotní zmeniť aj Ústavu. Ústavný súd už nebude disponovať kompetenciou posudzovať súlad ústavných zákonov s demokratickými princípmi Ústavy, a teda je skaza dokonaná. Ide o jasný príklad argumentu šikmou plochou, ktorý tvrdí, že malé kroky (Matovičovo vyjadrenie, že ľudia, ktorí by očkovanie odmietli, sú nezodpovední) povedú k výrazným negatívnym dôsledkom (v tomto prípade zmena ústavy a nedemokratické princípy).

Okrem iného využíva i cherry-picking a ignoruje poznatky vedy, ktoré sú v rozpore s jeho antivaxerským naratívom.

Vedci upozorňujú, že na to, aby sme mohli žiť život bez reštrikcií a lockdownu, je vakcína jedinou možnosťou – ak bude mať dostatok ľudí imunitu, vírus by sa prestal šíriť a nepotrebovali by sme ďalšie opatrenia na jeho kontrolu.

Ak sa tak niekto odmietne zaočkovať, ohrozí seba i svojich blízkych, pretože slúži tomuto ochoreniu ako prenášač.

Navyše, Mazurek využíva lenivú indukciu a vytvára unáhlený záver bez zohľadnenia relevantných dôkazov. Európsku Úniu nazýva Sovietskym zväzom 2.0, ktorá údajne „vďaka technologickému pokroku smeruje k neporovnateľne horšej totalite, akú si komunisti vedeli predstaviť, a teda naša spoločnosť každým dňom získava kontúry románu 1984“. Fašistickým nazval aj celoplošné testovanie, o ktorom sme nedávno písali tu.

Mazurek tiež opäť nepriamo vyzýva svojich prívržencov k ďalším demonštráciám, ktorú sú v čase núdzového stavu protiústavné. Treba zdôrazniť, že zhromažďovanie tisícok ľudí na námestiach je v čase globálnej pandémie nanajvýš nezodpovedné a sám Mazurek prispieva k ohrozovaniu zdraviu svojich voličov.

Svoj status zakončuje vetou: „Všetko majú v rukách ľudia a ja môžem sľúbiť, že urobíme všetko preto, aby sme pomohli formovať čo najsilnejší občiansky odpor voči tejto totalite.Mazurek sa spolu s jeho stranou stavia do pozície záchrancu pred „totalitou“. Avšak, Mazurek a jeho ĽSNS nie len že nie sú záchrancom, sú nezodpovednou autoritou, ktorá svojim správaním ohrozuje zdravie občanov i demokraciu.

Záver

Milan Mazurek, podobne ako jeho stranícki kolegovia, sa už niekoľko mesiacov od začiatku vypuknutia pandémie koronavírusu, drží antivaxerského a konšpiračného naratívu. Výnimkou nebol ani nedávny status, v ktorom útočí na premiéra a Európsku úniu. Spomínaný poslanec vytvára naratív my vs. oni, súčasnú vládu nazýva totalitou a snaží sa o polarizáciu spoločnosti. Možno predpokladať, že cieľom bola najmä propagácia jeho politickej strany, o čom svedčí aj záverečná veta z jeho statusu.

Celkové hodnotenie redakcie: 2,1/7


Autorka analýzy: Barbora Krasová

Editori: Michaela Ružičková, Peter Dubóczi

Close