Rusko je pre Slovensko bezpečnostnou výzvou

Článok z dielne Zem a Vek považuje ministra obrany Jaroslava Naďa za rusofóba, pretože v diskusii o prijatí novej bezpečnostnej stratégie štátu pripomína, že Rusko predstavuje výzvu pre bezpečnosť Slovenska. Autor Eugen Rusňák (pravým menom Jevgenij Paľcev) už niekoľko rokov publikuje propagandistické a prokremeľské články a spochybňuje, že by bolo Rusko hrozbou a že by niekedy na niekoho zaútočilo. 

Konšpiračný prokremeľský zdroj

Článok vyšiel na portáli zemavek.sk, ktorý má výrazne proruský nádych a je známy prekrúcaním historických faktov. Časopis z predaja vyradili Kaufland, Billa a Tesco, a to z dôvodu šírenia konšpiračných teórií a antisemitských postojov.

Autorom článku je Eugen Rusňák. Z pátrania administrátorov stránky Dezinformácie, hoaxy a propaganda vyplynulo, že sa pod týmto pseudonymom skrýva Jevgenij Paľcev, ktorý publikuje propagandistické články pre Zem a Vek a Hlavné správy.

Paľcev spolupracuje s ruskou mediálnou skupinou “Rusko dnes” (Россия сегодня), ktorú financuje Kremeľ.

Pod spomínanú skupinu spadá aj agentúra Sputnik, ktorú Európsky Parlament označil za nástroj, ktorým sa Kremeľ snaží „spochybniť demokratické hodnoty a rozdeľovať Európu“.

Autor však v článku používa hodnoverné zdroje. Vychádza najmä z diskusie Denníka SME, ktorá je zameraná na hrozby pre bezpečnosť Slovenska. Okrem iného, autor ako zdroj využíva oficiálnu FB stránku Jaroslava Naďa, rozhovor pre portál Aktuality.sk či Euractiv, ktoré možno považovať za kvalitné a hodnoverné médiá.

Proruský naratív a ignorovanie faktov

Autor využíva proruský naratív a zväčša cituje tvrdenia z rozhovorov ministra obrany. Ten hovorí o prijatí novej bezpečnostnej stratégie štátu a pripomína, že Rusko je výzvou pre bezpečnosť Slovenska. Autor portálu Zem a Vek kvôli tomuto tvrdeniu označuje Naďa za rusofóba. Okrem iného autor článku píše, že Rusko „doposiaľ na nikoho nezaútočilo“využíva tzv. pštrosí efekt, čo znamená, že ignoruje nepríjemné a nepohodlné informácie, ktoré mu do jeho pro-ruského naratívu nesedia. V roku 2014 totiž Rusko prvýkrát v povojnovej histórii Európy obsadilo ​​časť územia iného suverénneho štátu čím porušilo medzinárodné právo, keďže z právneho hľadiska Krym patrí Ukrajine. Okrem iného, udalosti na Kryme a ruské aktivity vo všeobecnosti považujú odborníci EÚ za príklad hybridnej vojny.

Napríklad, databáza EUvsDisinfo obsahuje takmer 500 príkladov dezinformácií o koronavíruse pochádzajúcich z ruských zdrojov.

To, že na Slovensku pôsobí kremeľská propaganda, ktorej cieľom je polarizovať spoločnosť, prvýkrát konštatovalo ministerstvo vnútra v roku 2016. Paľcev alias Rusňák to spochybňuje a spomína, že Naď hovorí o Rusku ako o jedinom nebezpečnom nepriateľovi“. Toto tvrdenie je však zavádzajúce – v rozhovore Naď uvádza ako bezpečnostnú výzvu (nie ako nebezpečného nepriateľa) aj Čínu. Autor je tiež zaujatý voči NATO, keď spomína Naďovu návštevu v Poľsku, kde sa údajne „slovenský a poľský kolega pomodlili na svätý obraz proroka, zástupcu Boha na zemi a zároveň apoštola Severoatlantickej aliancie – USA, ktorému prisahali vernosť a poslušnosť.“ Toto tvrdenie sa opiera o subjektívne emócie autora a nie fakty. Slovensko je suverénny štát a nie je podrobený vôli a záujmom iného štátu.

Spochybňovanie ministra obrany i predsedu GLOBSECu

Autor sa snaží spochybniť takmer každé tvrdenie ministra obrany, a tiež kompetentnosť Rastislava Káčera, ktorý diskutoval v Denníku SME o bezpečnostnej stratégii štátu. Predseda GLOBSECu však pôsobil v ústredí NATO v Bruseli, bol štátnym tajomníkom ministerstva obrany a je všeobecne uznávaným odborníkom v oblasti obrany a bezpečnosti. Takmer každého ministra súčasnej vlády považuje autor za ľudového rozprávača, ktorý prezentuje liberálne optimistické i strašidelné rozprávky. Toto tvrdenie je však opäť subjektívne a nezaložené na faktoch. Liberalizmus a konzervativizmus zákonite nesúvisia so zahranično-politickou orientáciou, preto orientácia na západ nemusí automaticky znamenať liberalizmus. 

Použitie kvalitnej fotografie

Fotka použitá v článku pochádza z oficiálnej FB stránky Jaroslava Naďa z návštevy Poľska, kde sa stretol s poľským ministrom obrany, s ktorým diskutoval o spolupráci v oblasti kybernetickej obrany. Minister tiež navštívil Centrum pre kontrarozviedne činnosti NATO, ktoré pomáha čeliť hybridným hrozbám. Titulná fotka je kvalitná, je v článku oprávnene a autor uvádza jej zdroj.

Záver

Anti-americký Zem a Vek síce používa hodnoverné zdroje a cituje ministra obrany, používa však subjektívne tvrdenia, ktoré majú proruský nádych. Okrem iného ignoruje fakty a využíva tzv. pštrosí efekt, najmä pri tvrdení, že Rusko nikdy na nikoho nezaútočilo. Taktiež spochybňuje NATO a hovorí o USA ako o apoštolovi, ktorému sme prisahali vernosť a poslušnosť. V tomto prípade ide o zavádzanie. Síce každý spojenec NATO preberá zodpovednosť brániť spojencov v prípade útoku na ktoréhokoľvek z nich, Slovensko ostáva zvrchovaným štátom a nie je podrobené vôli a záujmom žiadneho iného štátu.

Celkové hodnotenie redakcie: 3,3/7


Autorka analýzy: Barbora Krasová

Editori: Matej Spišák, Peter Dubóczi

Close