Soros a “nová totalita”

Článok popisuje kritiku redakcie Chicago Tribune, za článok novinára Johna Kassa venujúci sa podpore liberálnych starostov Georgeom Sorosom. Židovská zákonodarná frakcia v Illinois obviňuje Kassa z ľahostajnosti voči rozmáhajúcemu sa antisemitizmu. Autor článku hovorí o „novej totalite“ a obmedzovaní slobody slova.

Pochybný zdroj

Známy portál s problematickým obsahom, infovojna.sk, prebral text článku z českého dezinformačného webu cz.sputnik.com. Článok prináša aj reakcie českých osobností, a to Jiřího Ovčáčka, tlačového hovorcu prezidenta Českej republiky, ktorého názory často preberajú médiá ako je Sputnik (napr. TU), či Parlamentní Listy (napr. TU) a býva kritizovaný za odvádzanie pozornosti od dôležitých skutočností či neprimerané útoky na predstaviteľov štátu. Nasleduje vyjadrenie Jaroslava Plesla, novinára a šéfredaktora MF DNES, ktorý je známy proruskými názormi a šírením dezinformácií. V závere sa autor článku odvoláva aj na tweet bývalého republikánskeho starostu New Yorku, Rudolfa Giulianiho, ktorého obsah však nie je ničím podložený.

Anti-Soros

Článok sa venuje kontroverznému stĺpčeku Johna Kassa, ktorý zverejnil v Chicago Tribune 22. júla 2020, a ktorý vzbudil pozornosť nielen redakcie denníka. Kass pracuje pre Chicago Tribune 37 rokov, pričom sa venuje najmä politickým korupčným procesom. Vyjadruje sa negatívne na účet Demokratickej strany a najmä kandidáta Joea Bidena (napr. TU alebo TU). Spomínaný článok kritizuje demokratických starostov, ktorí sa búria voči snahe Donalda Trumpa o posielanie federálnych jednotiek do miest s rastúcou kriminalitou.

Dôvodom na kritiku je však podľa Kassa najmä vplyv Georgea Sorosa, ktorý mal vynaložiť nemalé finančné prostriedky pre dosadenie „liberálnych bojovníkov za sociálnu spravodlivosť“ za prokurátorov. Tí mali stáť za prepúšťaním násilníkov späť do chudobných štvrtí, aby páchali ďalšie násilné činy. Kass v tomto kontexte hovorí: „To je to, čo chcú, za čo Soros zaplatil. V demokratických mestách v Amerike sa zvyšuje výskyt streľby, prudko stúpa miera vrážd a pouličné gangy sú povzbudzované. Medzitým, rozhnevaný biely prebudený svet spolu so spojencami Black Lives Matter, pokračuje v útokoch na pamiatky Západnej kultúry. A na políciu.“ Deklarovaná prudko rastúca miera kriminality je taktiež diskutabilnou rovinou, keďže oficiálne informácie FBI ešte nie sú dostupné a napríklad informácie University of Pennsylvania ukazujú 10 percentný pokles miery kriminality (okrem vlámaní) v porovnaní s rovnakými obdobiami medzi rokmi 2015-2019.

Článok na portáli infovojna.sk správne uvádza informácie ohľadom pôvodného článku a reakcie Chicago Tribune, ako aj Illinoiskej židovskej zákonodarnej frakcie. Tá autora obvinila z ľahostajnosti, pretože vedel, že konšpiračné teórie zamerané na Sorosa sa šíria medzi zástancami nadradenosti bielej rasy: „Kass vedel o vzostupe antisemitizmu, ale nezáležalo mu na tom.“

Redakcia denníka pripravila Kassa o pozíciu vedúceho publicistiky. Šéfredaktor Chicago Tribune Colum McMahon vyhlásil, že plánuje reorganizáciu, týkajúcu sa novinárov, ale aj oddelenia spravodajstva od stĺpčekov s názormi.

Vedenie Chicago Tribune Guild taktiež obvinilo Kassa z náboženskej bigotnosti a podpory konšpiračných teórií.

Soros je „hrozná ľudská bytosť“

Záver článku sa venuje údajnému zneužívaniu amerických ambasád, ktoré má potvrdzovať tweet bývalého starostu New Yorku a člena Republikánskej strany, Rudolfa Giulianiho. Podľa neho Soros „zámerne zneužíva americké ambasády v štátoch východnej Európy k tomu, aby presadzoval záujmy svojich organizácií a útočil na svojich protivníkov.“ Okrem toho Giuliani napísal, že „Soros je nepriateľom Republikánskej strany číslo jeden. On je ako anarchista. Financuje totiž štátnych zástupcov, ktorí prepúšťajú zločincov.

Obsah tweetu nie je ničím podložený, neuvádza pre tieto tvrdenia zdroje ani bližšie informácie.

V rozhovore pre New York Magazine Giuliani hovoril o tom, že Soros dosadzuje aj veľvyslancov a zamestnáva agentov FBI a uviedol: „Nehovorte mi, že som antisemita, ak mu oponujem. Soros je len ťažko Žid. Ja som viac Žid ako Soros. Nepatrí do synagógy, nepodporuje Izrael, je nepriateľom Izraela. Zvolil osem anarchistických okresných prokurátorov v USA. Je to hrozná ľudská bytosť.

Konšpiračný naratív

Napriek istej miere faktickosti pri popisovaní udalosti je článok ladený výrazne sugestívne, autor usiluje o vytvorenie dojmu, že reakcie na Kassov stĺpček smerujú k potláčaniu slobody prejavu. K umocneniu vyznenia prispieva aj zahrnutie neobjektívnych názorov českých osobností, ktoré dotvárajú konšpiračný anti-Soros naratív.

V závere nachádzame podozrenia zo zneužívania amerických ambasád vo Východnej Európe, čo nesúvisí s hlavným obsahom článku a má potvrdzovať domnienku o tom, že George Soros výrazne ovplyvňuje politiku v rôznych regiónoch sveta. Tú autor prezentuje ako fakt, avšak podkladá ju iba Giulianiho tweetom. Využíva cherry-picking v snahe podporiť svoju verziu výkladu, kde predpokladá jedinú príčinu udalostí. Autor využíva techniku konfirmačného skreslenia, keďže vyberá iba argumenty a javy, ktoré potvrdzujú danú verziu interpretácie udalosti.

Audiovizuálna časť

Titulný obrázok zobrazuje Georgea Sorosa v centre pozornosti, kde na neho ukazuje viacero rúk. Takéto vyobrazenie má už vopred navodiť dojem, že Soros stojí za všetkým a má nekalé úmysly. Takýto motív je vysoko sugestívny a zavádzajúci.

Záver

Článok zapadá do konšpiračného naratívu o židovskom vplyve, pri ktorom je George Soros vždy vďačným terčom útokov. Text je vhodným príkladom lenivej indukcie, kde nie je potrebné hľadať iné argumenty či dôkazy ak máme možnosť zaútočiť na známu obeť konšpirácií. Autor zjednodušením prichádza k okamžitým záverom, kde je vina pripisovaná bez zohľadnenia opačného názorového spektra.

Celkové hodnotenie redakcie: 1,75/7


Autor analýzy: Michaela Ružičková

Editori: Matej Spišák, Peter Dubóczi

Close