Švecova hyperbola: očkovanie proti koronavírusu prirovnáva k pokusom vojnového zločinca Mengeleho

Predseda nacionalistického Slovenského Hnutia Obrody (SHO), Róbert Švec, považuje zámer vlády očkovať obyvateľstvo proti COVID-19 za  „novodobé šialenstvo a genocídu”. Vládu Igora Matoviča a podporovateľov takéhoto zámeru pritom prirovnáva k nehumánnym praktikám nacistického lekára Josefa Mengeleho.

Zdroj som JA

Článok bol publikovaný na portáli napalete.sk, ktorý dostal od databázy konšpirátori.sk hodnotenie 7,6 z celkového počtu 10. Možno teda konštatovať, že ide skôr o neseriózny web s prevažne dezinformačným obsahom.

Obsahom článku sú vyhlásenia predsedu kontroverzného hnutia SHO, Róberta Šveca, známeho anti-európskym naratívom a proruským cítením. Ide o neúspešného kandidáta na prezidenta, ktorý sa výslovne dištancuje od opozičnej ĽSNS, nakoľko ju považuje za fašistickú. Sám seba označuje ako vlastenca, v rámci svojho politického programu však hovorí o potrebe “silného Slovenska, v ktorom bude Slovák a každý lojálny občan našej vlasti pánom”.

Na podporu svojich argumentov v článku neposkytuje prakticky žiadne relevantné zdroje, a jeho tvrdenia možno označiť za nanajvýš subjektívne a ničím nepodložené.

Mengeleho “sajrajty” ≠ očkovanie proti pandemickému ochoreniu

Predseda SHO hneď v úvode článku označil blížiacu sa vakcínu za “neoverenú”. Nie je pritom zrejmé, ktorú vakcínu má na mysli, keďže v súčasnosti je ich na trhu dostupných niekoľko. Spomedzi nich spomeňme napr. vakcínu BNT162b2 od spoločností Pfizer/BioNTech s účinnosťou 95 %, vakcínu od spoločnosti Moderna s účinnosťou 94,1  % (100 % pri vážnyćh ochoreniach) alebo vakcínu od spoločnosti AstraZeneca s účinnosťou cca 70-90 %.

Všetky z uvedených vakcín si už prešli finálnou (treťou) fázou klinického testovania, a hoci ich skutočná účinnosť po hromadnom testovaní môže percentuálne klesnúť, označiť ich za “neoverené” je predčasným záverom.

Zámer vlády očkovať obyvateľstvo Švec prirovnáva k “plánovanej ľudskej genocíde”. Takéto expresívne vyjadrenie nemôže obstáť, keď samotná WHO potvrdila, že očkovanie zachráni vo svete každý rok viac ako 3 miliónov životov. O tom, že vakcinácia má byť na Slovensku dobrovoľná sme už napokon písali.

Švec sa ďalej zamýšľa nad krátkosťou klinického testovania vakcíny. Síce je pravdou, že štandardne trvá prvá a druhá fáza testovania (okrem nej poznáme aj tretiu i štvrtú) niekoľko rokov, avšak, dôvodom skrátenia niekoľkoročného skúšania vakcíny, je samotný vírus SARS-CoV-2 a každodenne sa rozpínajúca pandemická situácia. Potenciálne bezpečnostné aspekty vakcíny (v podobe nežiaducich účinkov) tak nebudú odhalené už počas procesu testovania, ale až po jej schválení. Spoločnosti vyrábajúce vakcíny sa toto riziko na druhej strane snažia napraviť tým, že testujú na rozsiahlejších skupinách, ako tomu bolo v minulosti.

V závere prirovnáva vládu Igora Matoviča k “pokračovateľom Josefa Mengeleho” a očkovacie látky k “sajrajtom”, ktoré tento vojnový zločinec vstrekoval väzňom v koncentračných táboroch.

Ako sme už naznačili, nebyť vakcín, mortalita ľudí (a najmä detí) by dnes rapídne narástla, znížil by sa i vek, ktorého sa dnes dožívame. Ľudské telo sa totiž nedokáže efektívne brániť proti patogénnym mikroorganizmom a už vôbec ich samo eliminovať.

Antivaxerský fašista alebo fašistický antivaxxer?

Róbert Švec využíva vo svojich vyjadreniach hneď niekoľko manipulačných techník.

V prvom rade využíva argument šikmou plochou, keď prirovnáva nadchádzajúce sa očkovanie (ako jediný vedecky overený preventívny krok) ku hromadnej genocíde ľudí (absurdný negatívny dôsledok). Ďalej je v jeho naratíve prítomná lenivá indukcia, ako aj konzervatívne skreslenie, keď tvrdí, že vakcíny sú neoverené z dôvodu krátkosti klinického testovania – najnovšie vedecké výskumy však preukazujú, že účinnosť vakcín nie je závislá od rýchlosti klinického testovania. Švec tak uprednostňuje pôvodné vedecké dôkazy, ktoré už boli nahradené novými.

Okrem toho porovnáva neporovnateľné, keď absurdne tvrdí, že súčasná vládna koalícia je pokračovateľom nacistického lekára Mengeleho a jeho nehumánnych experimentov. Ide o typický príklad tzv. argumentum ad hominem, keď namiesto racionálnej reakcie na argumenty Matoviča (zámer hromadného očkovania), útočí na jeho osobu.

Švec nepriamo vyzýva ľudí k “nenásilným” protestom proti opatreniam Igora Matoviča. Treba zdôrazniť, že zhromažďovanie tisícok ľudí na námestiach je v čase globálnej pandémie nanajvýš nezodpovedné a tak sám prispieva k ohrozovaniu zdraviu svojich podporovateľov.

Sumarizujúc uvedené, článok je clickbaitom s antivaxerským naratívom a zmesou rôznych manipulačných techník.

Záver

Výroky Róberta Šveca až podozrivo korešpondujú s výrokmi poslancov strany ĽSNS aj napriek tomu, že sa od nich predseda SHO dištancuje – obsahujú dezinformačné, a s tým súvisiace antivaxerské naratívy, iracionálne útočia na vládu, ako aj EÚ. Spomínaný predseda SHO vytvára naratív my vs. oni, súčasnú vládu nepochopiteľne prirovnáva k zavrhnutiahodným praktikám Josefa Mengeleho a snaží sa o polarizáciu spoločnosti.

Celkové hodnotenie redakcie: 1,2/7


Autor analýzy: Tomáš Horeháj

Editori: Michaela Ružičková, Peter Dubóczi

Close