Zrušenie Youtube kanálu Tomia Okamuru neznamená nastolenie totality

Tomio Okamura je český politik a predseda pravicovej strany Sloboda a priama demokracia, ktorý často šíri konšpirácie a hoaxy. Len nedávno mu spoločnosť Google kvôli porušeniu pravidiel zrušila jeho Youtube kanál. Podľa Okamuru nastáva „tvrdá cenzúra“ a odstrániť ju môžu Česi tým, že budú voliť stranu SPD, pretože jej záleží na „slušných a pracujúcich ľuďoch“.

Proruský dezinformátor

Článok na Cz.Sputniknews.com zväčša cituje Okamurovu reakciu na zrušenie jeho Youtube kanálu, ktorú zverejnil na Facebooku. Sputnik je ruský provládny server platený a kontrolovaný Kremľom a podľa analytikov ide o nástroj kremeľskej informačnej vojny. Od roku 2014 funguje vo viacerých krajinách – má svoju poľskú, nemeckú, čínsku, a tiež českú verziu. Doménu Sputnik stopli už v Lotyšsku a Turecku. Česká verzia Sputniku sa nachádza aj v databáze dezinformačných a konšpiračných stránok Konspiratori.sk.

Tomio Okamura je český podnikateľ a predseda českej pravicovej strany Sloboda a priama demokracia, ktorá sa hlási k euroskepticizmu, nacionalizmu a antiislamizmu. Nedávno získal od Facebooku ako prvý český politik nálepku dezinformátora a Instagram označil jeho starší príspevok za nepravdu. Okamura často útočí na mainstreamové médiá, zdieľa dezinformačné a konšpiračné stránky a obhajuje Putinov režim. Zo 121 výrokov Tomia Okamuru označil fact-checkingový portál demagog.cz 84 ako nepravdivých, a ďalších 53 ako zavádzajúcich. Účet mu dokonca zmazal aj spomínaný Youtube.

Sloboda prejavu (?)

Je pravdou, že predseda SPD nedávno prišiel o svoj kanál na Youtube. Okamura si ihneď založil nový kanál, avšak, rozhodnutie Googlu kritizuje. Dôvodom podľa slov Okamuru mali byť videá, na ktorých boli vyobrazené násilné a kriminálne činy migrantov v západnej Európe alebo členov hnutia Black Lives Matter“. Podľa Okamuru ide o „tvrdú cenzúru“, avšak, sám na Facebooku blokuje komentáre, ktoré sú mimo jeho naratívu. Platforma Google kanál zablokovala, pretože Okamura nespĺňal komunitné pravidlá.

Platforma má právo zrušiť ktorýkoľvek kanál, ak sa podľa daných pravidiel nespráva. Vyjadrenie, že ide o tvrdú cenzúru, nie je pravdivé.

Youtube nerozlišuje, či ruší kanál politikovi, alebo youtuberovi, ktorý sa vytváraním videí živí. Pravidlá Youtube zakazujú uverejňovať násilný alebo brutálny obsah.

Okamura považuje zrušenie kanálu za útok na slobodu slova a odvoláva sa na Listinu základných práv a slobôd.

Je pravdou, že podľa Listiny základných práv a slobôd je zaručená sloboda prejavu, avšak, podľa Listiny taktiež nesmie byť príslušnosť ku ktorejkoľvek národnostnej alebo etnickej menšine nikomu na ujmu a sloboda náboženského vyznania musí byť zaručená.

Okamura často útočí na migrantov a pri volebnej kampani dokonca šíril hoax s fotkou lode preplnenou utečencami. Fotka bola z roku 1991 a vytrhnutá z kontextu. 

Taktiež, podľa Listiny základných práv a slobôd „slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia, ktoré sú v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejnú bezpečnosť, ochranu verejného zdravia a mravnosti“. Okamura využíva dôkaz na slobodu, keďže si myslí, že ho sloboda prejavu určitým spôsobom oslobodzuje od povinností a možných následkov spojených s jeho výrokmi.

Pozícia obete

Okamura využíva argument šikmej plochy, čo je argumentačný klam, ktorý tvrdí, že malé kroky nevyhnutne povedú k reťazovej reakcii a výrazným (negatívnym) dôsledkom. Okamura vo svojom vyjadrení píše, že nastala „tvrdá cenzúra“ a „totalita“, pretože mu Youtube zmazal účet, na ktorom šíril nenávistné videá. Okamura na konci svojho vyjadrenia prosí ľudí o hlasy a podporu vo voľbách, keďže „slušný a pracujúci človek musí byť na prvom mieste“. Okamura sa stavia do pozície obete a vytvára unáhlený záver, a teda zdanlivé vyriešenie problému, že keď budú ľudia voliť Okamurovu SPD, zmizne „tvrdá cenzúra“ a „totalita“.

Audiovizuálne médiá

Obrázok v článku je relevantný a zobrazuje samotného Tomia Okamuru. Audiovizuálnu časť preto hodnotím ako objektívnu a serióznu.

Záver

Tomio Okamura reaguje na zrušenie jeho Youtube kanálu veľmi impulzívne a neobjektívne. Hovorí síce o slobode prejavu, avšak, nehovorí nič o druhej strane mince – o jeho nenávistných prejavoch voči menšinám, náboženskej slobode, ani o pravidlách spoločnosti Google, kvôli ktorým bol jeho kanál zrušený. Okamura využíva dôkaz na slobodu a má pocit, že ho sloboda prejavu určitým spôsobom oslobodzuje od povinností a následkov spojených s jeho výrokmi.

 

Celkové hodnotenie redakcie: 2,9/7


Autorka analýzy: Barbora Krasová

Editori: Matej Spišák, Peter Dubóczi

Close